Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty walutowe
24.08.2013 08:41

Prawie nie ma już kredytów w obcych walutach

Jeśli zadłużamy się w euro, franku czy dolarze to sporadycznie - zobowiązania tego typu stanowią około procent wszystkich kredytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Prawie nie zaciągamy kredytów w obcych walutach - wynika z danych Związku Banków Polskich. W zasadzie na naszym rynku nie ma już tak modnych jeszcze pięć, sześć lat temu ofert kredytów we frankach szwajcarskich i w euro.

Jeśli zadłużamy się w obcej walucie to sporadycznie - zobowiązania tego typu stanowią około procent wszystkich kredytów.

Decyzje o wycofywaniu kredytów w obcych walutach podjęło w ostatnich latach wiele banków. Szef Związku Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jest to oczywista konsekwencja dużej niepewności na rynkach międzynarodowych i zmienności kursu walut

-_ Oczywiście, osoby, które osiągaj dochody stałe czy we franku szwajcarskim, czy w euro, czy dolarze, mogą liczyć na otrzymanie takiego kredytu. Jego ryzyko kredytowe jest tutaj zniwelowane _ - mówi Pietraszkiewicz.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk podkreśla, że tak duże ograniczenie kredytów w obcych walutach nie dziwi. Powody są co najmniej trzy. Chodzi na przykład o dużo ostrożniejsze metody weryfikacji zdolności kredytowej klientów przez banki niż przed laty.

- _ A więc nie udzielają tak chętnie kredytów walutowych. KNF wprowadziła rekomendację SS2, która ograniczyła możliwości kredytowania w walucie. Poza tym klienci też nie chcą tych kredytów, skoro przez zmniejszenie stóp procentowych w Polsce, kredyty w polskim złotym czasem okazują się tańsze od walutowych _ - tłumaczy analityk.

Kredyty w obcych walutach zaciągano głównie na zakup mieszkań i nieruchomości.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef KNF o pomyśle PiS, by przewalutować kredyty frankowe Prawo i Sprawiedliwość chce, by rząd poszedł w ślady Hiszpanii, Węgier, czy Chorwacji.
Bitcoin legalny w Niemczech Wirtualna waluta Bitcoin ma się coraz lepiej i wywiera coraz większy wpływ na rynki finansowe na całym świecie. Niemiecki skarb państwa oficjalnie zaakceptował ją jako jedną z dozwolonych form rozliczeń.
W tym kraju obowiązuje 30 różnych walut Hiszpania należy do eurolandu, ale euro nie jest jedyną walutą będącą w obiegu w tym kraju.
Tagi: kredyty walutowe, kredyty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz