Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.04.2005 14:04

Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska mają obecnie największe szanse wyborcze

25 procent poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, 22 procent dla Platformy Obywatelskiej - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Istytut Badania Opinii i Rynku PENTOR. Po 13 procent zdobyły Liga Polskich Rodzin i Samoobrona.

Podziel się
Dodaj komentarz

25 procent poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, 22 procent dla Platformy Obywatelskiej - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Istytut Badania Opinii i Rynku PENTOR.

Po 13 procent zdobyły Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. Na granicy progu wyborczego znalazłyby się: PSL (5 proc.), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (5 proc.), SLD (4 proc.), Unia Wolności (4 proc.), SdPl (4 proc.) i Unia Pracy (3 proc.).

Prezes .PENTOR-a Jerzy Głuszyński uważa, że Platforma starciła na popularności, ponieważ ostatnio była mniej aktywna, a jej oferta polityczna mniej atrakcyjna. PiS wykorzystał sytuację, co zostało docenione przez ankietowanych. Zdaniem Jerzego Głuszyńskiego, nie jest wykluczone, że to właśnie Platforma Obywatelska, chociaż jest druga w sondażu, wskaże kandydata na premiera.

Według badania, w jej zwycięstwo w wyborach parlamentarnych wierzy zdecydowanie więcej Polaków, niż chce na nią głosować. 41 procent ankietowanych jest przekonanych, że jeśli wybory odbędą się jesienią, to największe poparcie otrzyma ta partia. 27 procent wierzy w zwycięstwo PiS, ponad 11 procent w wygraną Samoobrony, prawie 7 procent stawia na SLD, ponad 4 procent na Ligę Polskich Rodzin, a nieco ponad 2 procent na Unię Wolności i Unię Pracy.

Zdaniem Jerzego Głuszyńskiego, ta niekonsekwencja wynika z tego, że ankietowani wzięli pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale też wyobrażenia o danej partii - własne i innych obywateli.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 21 kwietnia na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3 procent.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz