Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Estonii chwali Niemcy za walkę z kryzysem

0
Podziel się:

Premier Estonii Andrus Ansip ocenił pozytywnie wiodącą rolę niemieckiego rządu kanclerz Angeli Merkel w walce z kryzysem zadłużenia w UE.

Premier Estonii chwali Niemcy za walkę z kryzysem
(PAP/EPA)

Premier Estonii Andrus Ansip ocenił pozytywnie wiodącą rolę niemieckiego rządu kanclerz Angeli Merkel w walce z kryzysem zadłużenia w UE. Ansip i Merkel uznali dyscyplinę budżetową za najważniejszy instrument umocnienia wspólnej waluty euro.

_ - Angela Merkel nie tylko dobrze kieruje Niemcami, lecz tak samo dobrze przewodzi całej Unii Europejskiej _ - powiedział Ansip na wspólnej konferencji prasowej z Merkel w urzędzie kanclerskim w środę w Berlinie.

Estoński polityk wyraził zdziwienie tym, że po przyjeździe do Berlina wielu jego rozmówców najwidoczniej oczekiwało od niego krytycznych uwag dotyczących zbyt silnej pozycji Niemiec w UE. _ Niemcy robią to, czego się od nich oczekuje; to, co należy zrobić w strefie euro i UE, i robią to bardzo dobrze _ - ocenił Ansip.

Merkel wyraziła się z uznaniem o konsekwentnej polityce reform prowadzonej przez estoński rząd. _ Dług publiczny kraju wynosi 10 procent (PKB), o czym Niemcy mogą tylko pomarzyć _ - powiedziała szefowa niemieckiego rządu, dodając, że dług publiczny jej kraju wynosi ponad 80 proc. PKB.

Zdaniem Ansipa sytuacja finansowa UE uległa w minionych trzech latach poprawie. _ Łatwo jest zaciągać długi, dużo trudniej je spłacać _ - zauważył premier Estonii.

Merkel i Ansip opowiedzieli się za kontynuowaniem polityki konsolidacji budżetów. _ Mądra polityka polega na tym, by nie zadłużać się nadmiernie, gdyż inwestorzy, którzy kupują obligacje państwowe, mogą stracić zaufanie i przestać (kupować) _ - odparła Merkel na sugestie dziennikarzy, że obywatele obu krajów oczekują innej polityki.

Ansip przyznał, że jego polityka nie jest popularna, lecz _ państwo nie może wydawać więcej, niż wpływa do budżetu _. _ Nie wolno żyć na koszt przyszłych pokoleń _ - podkreślił.

Nawiązując do opublikowanego we wtorek raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), którego autorzy wskazali na niebezpieczeństwo pozostania przez Europę w tyle w porównaniu z bardziej dynamicznie rozwijającymi się regionami świata, Merkel przyznała, że Europa _ ma obecnie problem _, wynikający ze zbyt późnego rozpoczęcia reform strukturalnych.

UE ma 8 proc. ludności świata, wytwarza 25 proc. PKB świata, a jej wydatki na świadczenia socjalne to 50 proc. światowych wydatków na ten cel. _ Trzeba jakoś wygospodarować środki na ten cel _ - powiedziała kanclerz. _ Analiza (MFW) jest prawdziwa, ale naszą ambicją jest niedopuszczenie do tego, by nas inni zdystansowali; liczę, że odzyskamy konkurencyjność _ - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel zapewnia: Troski i miłości mi nie brak Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła sugestie komentatorów, jakoby politykę europejską traktowała chłodno i czysto pragmatycznie.
UE przestaje być konkurencyjna. Co teraz? Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego.
Angela Merkel w Grecji. Krwawi jej serce To pierwsza od wybuchu kryzysu, wizyta kanclerz Niemiec w Atenach. Każą jej się wynosić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)