Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Grecji: Albo wszystko zmienimy, albo stracimy kraj

0
Podziel się

Parlament w Atenach udzielił wotum zaufania rządowi premiera Jeorjosa Papandreu. Oznacza to, że reformy mają szanse na wdrożenie.

Premier Grecji: Albo wszystko zmienimy, albo stracimy kraj
(PAP/EPA)
bDXWSkuZ

**Parlament w Atenach udzielił wotum zaufania rządowi premiera Jeorjosa Papandreu. W przeprowadzonym w nocy głosowaniu, rząd poparli wszyscy deputowani rządzącej partii PASOK - w sumie 155 osób. Przeciwko głosowało 143 parlamentarzystów, dwóch było nieobecnych.

W niezwykle emocjonalnym wystąpieniu przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu, jego szef, Jeorjos Papandreu, wezwał wszystkich Greków, by ratowali swoją ojczyznę przed bankructwem i utratą niezależności.Papandreu powiedział także, że kryzys, w którym znalazł się kraj, jest efektem błędów i zaniedbań samych Greków.

_ - Jeśli Grecy nie zdecydują, by wszystko zmienić, kraj nigdy nie wyjdzie z kryzysu _ - stwierdził szef rządu.

bDXWSkvb

Minister finansów Ewangelos Wenizelos także odwoływał się do dumy narodowej Greków. _ - Jesteśmy dumnym narodem z bogatą historią. Wyjdziemy z tego kryzysy! Wygramy tę wojnę! - przekonywał szef resortu finansów. _

_ _

Przed głosowaniem doszło do słownych utarczek między wicepremierem Theodorosem Pangalosem a deputowanymi z opozycyjnej partii Nowa Demokracja. Na znak protestu ci ostatni opuścili salę obrad. Po kilku minutach powrócili jednak na nią.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/10;tysiecy;demonstrantow;przed;siedziba;parlamentu;grecji,galeria,5679,0.html)Przywódca Nowej Demokracji Antonis Samaras zapewniał w swym wystąpieniu, że chce współpracować z innymi ugrupowaniami w ratowaniu kraju przed bankructwem, ale jednocześnie wyraził brak zaufania wobec rządzących socjalistów. - _ Forsowany przez rząd program oszczędności prowadzi do nikąd. To lekarstwo jest niebezpieczniejsze
od choroby _ - przekonywał lider Nowej Demokracji.

bDXWSkvh

Głosowanie było jednak zwycięstwem rządu. Wotum zaufania poparli wszyscy deputowani rządzącej partii PASOK. Tym samym socjalistyczny rząd Papandreu pokonał pierwszą poważną przeszkodę w ratowaniu kraju przed bankructwem. W przyszłym tygodniu czeka go kolejna próba sił. Rygorystyczny program oszczędnościowy i prywatyzacyjny rządu poddany zostanie pod głosowanie w parlamencie.

Jeśli i ta przeszkoda zostanie pokonana, Grecja ma szansę na uniknięcie bankructwa, gdyż może wtedy liczyć na znaczną pomoc finansową z Unii Europejskiej.

Podczas debaty i głosowania przed siedzibą parlamentu demonstrowało około 10 tysięcy przeciwników programu oszczędnościowego rządu. Manifestacja miała pokojowy przebieg, ale - jak zauważają greckie media - od kilku dni w protestach przed parlamentem biorą udział także członkowie radykalnych ugrupowań, między innymi neonaziści i lewacy.

W reakcji na wynik głosowania w Atenach, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że wotum zaufania dla greckiego rządu to dobra wiadomość dla Grecji i całej Unii Europejskiej. Jeszcze przed głosowaniem kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że jest optymistką i że Grecję uda się ocalić przed bankructwem.

bDXWSkvi
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t142090.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eurogrupa;zwieksza;presje;grecy;beda;ciac,142,0,856206.html) Eurogrupa zwiększa presję. Grecy będą ciąć? Wbrew oczekiwaniom euroland nie zdecydował o uruchomieniu kolejnej transzy pomocy w wysokości 12 mld euro dla Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t97444.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/psl;musimy;pozyczyc;grecji;pieniadze,196,0,853956.html) PSL: Musimy pożyczyć Grecji pieniądze Janusz Piechociński uważa, że problem Grecji nie zostanie rozwiązany tylko i wyłącznie przez Niemcy i Francję
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministrowie;europy;stawiaja;grecji;warunek;wtedy;druga;transza,62,0,853822.html) Ministrowie Europy stawiają Grecji warunek. Wtedy druga transza W Luksemburgu trwa dwudniowe spotkanie szefów resortów finansów strefy euro.
bDXWSkvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)