Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Izraela ma rekordowo niskie poparcie

0
Podziel się:

Popularność premiera Izraela Benjamina Netanjahu jest najniższa od czasu, gdy w kwietniu 2009 r. rozpoczął drugą kadencję na czele rządu.

Premier Izraela ma rekordowo niskie poparcie
(Pete Souza/public domain/wikipedia)

Popularność premiera Izraela Benjamina Netanjahu jest najniższa od czasu, gdy w kwietniu 2009 r. rozpoczął drugą kadencję na czele rządu - wynika z sondażu opublikowanego w izraelskim dzienniku _ Haarec _. Niedawno władze ogłosiły plan oszczędności.

Na pytanie: _ Czy jesteś zadowolony z efektów pracy premiera _ ok. 60 proc. ankietowanych odpowiedziało negatywnie. 31 proc. wyraziło satysfakcję z działań szefa rządu, podczas gdy reszta nie miała na ten temat zdania.

Premier Izraela zaledwie w ciągu miesiąca zanotował 10-procentowy spadek popularności.

Poprzedni sondaż tego typu przeprowadzony w czerwcu wskazywał 11-procentowy spadek poparcia.

Z ministra finansów Juwala Szteinica zadowolonych jest jedynie 19-proc. ankietowanych, przy czym aż 67 proc. wyraziło dezaprobatę wobec jego decyzji i działań.

Sondaż instytutu opinii Dialog został przeprowadzony po ogłoszeniu przez rząd planu oszczędnościowego, uderzającego - jak zauważa agencja AFP - w całe społeczeństwo, w tym zwłaszcza najbiedniejsze warstwy. Oszczędności zakładają podniesienie podatków, w tym podatku VAT do 17 proc. i podatku dochodowego.

W ocenie dziennika _ Haarec _ ankieta pokazuje, że polityka gospodarcza i społeczna rządu Netanjahu jest _ katastrofą w okresie wyborczym _.

Jednak wydaje się, że premier nie ma obecnie faktycznego rywala, choć jego pozycja uległa zdecydowanemu osłabieniu - zastrzega izraelska gazeta.

_ W tym kontekście jasne jest, że Netanjahu nie ma żadnego interesu w przedterminowych wyborach. Przeciwnie, będzie próbował przełożyć wybory najbardziej jak się da i zmienić priorytety dotyczące strategicznych kwestii bezpieczeństwa _ - dodaje _ Haarec _.

Planowo wybory powinny odbyć się pod koniec października 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Przekazali Izraelowi plan ataku na Iran? Doradca izraelskiego premiera Harel Locker odmówił skomentowania sprawy.
Oskarża o terroryzm. Odwet za naukowców? Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył w niedzielę libański Hezbollah o planowanie ataku na obywateli izraelskich na Cyprze.
Premier grał w piłkę. Doznał kontuzji Benjamin Netanjahu doznał urazu nogi, grając w piłkę nożną z młodzieżą żydowską i arabską
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)