Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier: Możliwa jest zmiana umowy z Gazpromem

0
Podziel się:

Wszystko zależy od tego czy uda się uzyskać gaz łupkowy.

Premier: Możliwa jest zmiana umowy z Gazpromem
(kprm.gov.pl)

_ _

_ - Jeśli by się okazało w najbliższym czasie, że możemy zastąpić istotne partie rosyjskiego gazu tym gazem łupkowym w przewidywalnym czasie, to absolutnie możliwe są jeszcze zmiany w tej umowie, bo ona jeszcze nie jest sfinalizowana do końca _ - oświadczył premier w niedzielę w Radiu ZET.

Tusk odpowiadał na pytanie, czy w kontekście potencjalnych złóż gazu łupkowego w Polsce słusznie podpisaliśmy _ pakt gazowy _ z Gazpromem.

Premier zaznaczył, że gaz musi płynąc do polskich firm i mieszkań, _ więc przez długie, długie lata będziemy jeszcze potrzebowali spore ilości gazu od Rosji _. _ Uniezależniamy się od Rosji, bo budujemy gazoport i rozpoczynają się wiercenia, jeśli chodzi o gaz łupkowy _ - zaznaczył.

Od maja Komisja Europejska przygląda się umowie gazowej między Polską a Rosją. Chodzi o aneks do porozumienia rządów Polski i Rosji, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku.

[

Gazprom: Gaz łupkowy zmieni światowy rynek ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/gazprom;gaz;lupkowy;zmieni;swiatowy;rynek,173,0,580781.html )
Aneks do porozumienia z 1993 roku, choć wynegocjowany, nie został jeszcze podpisany. Resort gospodarki wstrzymał ustalanie terminu podpisania porozumienia do czasu wyjaśnienia pytań KE. Żeby dostawy zostały zwiększone, aneks do kontraktu jamalskiego muszą też podpisać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom.

Wstępne, niepotwierdzone opracowania amerykańskich firm szacują nasze zasoby gazu łupkowego na minimum 1,5 bln m sześciennych.

Główny geolog kraju Henryk Jezierski uważa, że dopiero za 5 lat dowiemy się, czy i ile mamy gazu łupkowego w Polsce, a przygotowania do eksploatacji rozpoczną się najwcześniej za 10 do 15 lat. W ciągu ostatnich dwóch lat resort środowiska wydał ok. 60 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w naszym kraju, głównie amerykańskim firmom - m.in. Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Lane Energy. 11 koncesji ma też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)