Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: Polska jest liderem wyścigu z kryzysem

0
Podziel się:

- Polska jest jedynym krajem w Unii, który zanotował wzrost gospodarczy - tak premier podsumował najnowsze dane o PKB.

Premier: Polska jest liderem wyścigu z kryzysem
(kprm.gov.pl)

aktualizacja 12.38

_ - Polska jest jedynym krajem w Unii, który zanotował wzrost gospodarczy - tak premier podsumował najnowsze dane o PKB. __ _

Zdaniem premiera Polska jest bezdyskusyjnym liderem w walce z kryzysem.

dźwięk Money.pl

Premier Donald Tusk podkreślił, że jeszcze kilka miesięcy temu wielu niedowiarków krytykowało ich zdaniem zbyt optymistyczne prognozy rządu. Zdaniem premiera plan ograniczania wydatków państwa był słuszny.

dźwięk Money.pl

dźwięk Money.pl

Rostowski: To zasługa przedsiębiorców

_ - Wzrost Produktu Krajowego Brutto jest przede wszystkim zasługą Polaków i polskich przedsiębiorców _ - zaznaczył minister finansów Jacek Rostowski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem.

W drugim kwartale tego roku PKB wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. W I kwartale było to 0,8 proc. _ Te dobre wyniki _ - zdaniem ministra - są zasługą polskiego społeczeństwa.

Jak zaznaczył minister Rostowski - _ rząd oparł swój plan walki z kryzysem właśnie na wierze we wzrost konsumpcji w naszym kraju. _Dodał, że opozycja proponowała paniczne reakcje i wzrost nakładów państwa, ale rząd zrobił coś odwrotnego.

_ - Oszczędności pozwoliły nam zachować wiarygodność. Polacy wiedzieli, że ich pieniądze są bezpieczne _ - wyjaśnił szef resortu finansów powód, dla którego Polacy mieli wciąż wydawać swoje pieniądze. _ - Konsumpcja jest kluczowym elementem tego dobrego wyniku _- zaznaczył Rostowski.
_ _

_ - Wzrost bezrobocia jest prawie o połowę mniejszy niż w innych krajach Unii Europejskiej _ - mówił minister.

Pomimo tych pozytywnych informacji Jacek Rostowski zdaje sobie sprawę, że nie jest to jeszcze koniec kryzysu i Polska będzie się jeszcze zmagała z pewnymi problemami. Minister finansów jest jednak przekonany, że nasz kraj poradzi sobie skutecznie z tymi trudnościami.

dźwięk Money.pl

Skrzypek: W gospodarce wciąż są potencjalne ryzyka i zagrożenia

Wzrost PKB to dobra wiadomością, ale w gospodarce wciąż są potencjalne ryzyka i zagrożenia - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Prezes NBP powiedział w Sejmie, że dobrą wiadomością są dane o eksporcie i o inwestycjach, które spadły, mniej niż przewidywano.

_ - To jest bardzo dobra wiadomość, choć konkretniejsze oceny będą możliwe po analizie dekompozycji PKB _ - powiedział Skrzypek.

_ - Największy wpływ ma wkład netto eksportu, import spadł głębiej niż się spodziewano, dość głęboko spadły zapasy, ale za to inwestycje spadły nieco mniej niż przewidywaliśmy. Konsumpcja jest w miarę stabilna _ - dodał.

_ - 1,1 to dobra wiadomość dla Polski, z tym że nie powinno to nas usypiać w myśleniu o potencjalnych ryzykach i zagrożeniach, które jeszcze są otwarte _ - powiedział prezes NBP.

Raport Money.pl
*Sami ratujemy naszą gospodarkę. Kupując * Naszą gospodarkę ratujemy sami, bo nie przestraszyliśmy się recesji i cały czas robimy duże zakupy w sklepach. Izolacja naszego kraju i niski udział eksportu w PKB również nam pomagają. Czytaj w Money.pl
Kryzys w raportach i analizach Money.pl
*Złoty się umocni, frank przegoni dolara * Wszyscy ankietowani przez Money.pl analitycy są zgodni: za rok waluty będą dużo tańsze. Dwóch ekspertów spodziewa się nawet roszady cenowej między walutą amerykańską a szwajcarską.
*Pensje nadal rosną. Ale spada zatrudnienie * W czerwcu wynagrodzenia w firmach wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 2 procent i wyniosło 3287,88 złotych. W tym samym czasie zatrudnienie spadło o 1,9 proc. do 5,28 mln zatrudnionych.

| | *Znakomity wynik PKB. W II kwartale urósł o 1,1 proc. * Polska gospodarka radzi sobie lepiej niż spodziewali się eksperci. Wyniki PKB za II kwartał umocnią nas na pozycji lidera w UE. Czytaj w Money.pl |
| --- | --- |

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)