Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: "zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszym zadaniem władzy"

0
Podziel się:

Nawet jeśli niektórzy podają w wątpliwość kondycję NATO, to nie ulega wątpliwości, że pozostaje on wciąż najlepszym wynalazkiem obronnym XX i XXI wieku.

Premier: "zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszym zadaniem władzy"
(Piotr BLAWICKI/East News)

Nie ma ważniejszego zadania dla władzy niż zapewnienie bezpieczeństwa - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk, inaugurując nowy rok akademicki na Akademii Obrony Narodowej. Jego zdaniem filarami obronności są: mądra polityka zagraniczna, silna gospodarka i jakościowe kadry.

_ - Nie ma ważniejszego zadania dla władzy publicznej, jak zapewnienie bezpieczeństwa własnym obywatelom _ - powiedział Tusk na wstępie wykładu inaugurującego rok akademicki na uczelni w warszawskim Rembertowie.

Zdaniem premiera filarami nowoczesnego spojrzenia na wymogi obronności ojczyzny są mądra polityka międzynarodowa, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa państwa, oraz silna gospodarka. Tusk podkreślił też znaczenie kompetencji dowódców.

Premier powiedział, że nawet jeśli niektórzy podają w wątpliwość kondycję NATO, to nie ulega wątpliwości, że pozostaje on wciąż _ najlepszym wynalazkiem obronnym XX i XXI wieku _. Nie ma skutecznego NATO bez USA w roli lidera oraz państw europejskich wypełniających swoje obowiązki - podkreślił.

W UE zaś - ocenił Tusk - mamy poczucie, że jest często więcej słów niż czynów. _ - Polska jest jednym z tych krajów, który stara się, aby te słowa, nowe definicje, nowe wyzwania przybierały także praktyczny wymiar obronny _ - powiedział o sojuszniczych inicjatywach polegających na wspólnym tworzeniu zdolności obronnych przez kilka krajów.

_ - Nie ulega wątpliwości, że Europa musi obudzić się z tego, w jakimś sensie, letargu, jeśli chodzi o politykę obronną. Dzisiaj, także po zdarzeniach z ostatnich kilkunastu miesięcy, widać wyraźnie, że nikt nie otrzyma wsparcia czy pomocy obronnej na kredyt _ - powiedział Tusk. Podkreślił, że każdy musi zainwestować we wspólne bezpieczeństwo.

Drugim filarem obronności jest - zdaniem premiera - silna gospodarka. Tusk podkreślił, że nieprzypadkowo w ostatnich pięciu latach, mimo kryzysu na świecie, Polska zwiększyła wydatki na obronę o ok. 30 proc.; najwięcej w całym NATO. Było to skutkiem przemyślanej wspólnie z wojskowymi strategii budowy rzeczywistego potencjału obronnego - mówił szef rządu.

_ - Te lata to doświadczenie, które pokazało bardzo wyraźnie, że na sojuszników może liczyć przede wszystkim ten, który sam potrafi się bronić _ - mówił Tusk.

_ - Dramatyczne zdarzenia w wielu miejscach świata pokazują, że własne możliwości obronne to największa, najlepsza, najskuteczniejsza gwarancja zaangażowania sojuszników w sytuacji krytycznej _ - ocenił Tusk. _ Silnych broni się lepiej, łatwiej. Dlatego Polska musi być silnym elementem zarówno NATO, jak i wszystkich innych formatów polityczno-obronnych _ - dodał.

Jak powiedział Tusk, stąd wynika założenie, że program modernizacji sił zbrojnych - nazwany we wtorek przez premiera _ polskimi kłami _ - musi być wyzwaniem nie tylko dla wojskowych, lecz całego rządu. _ - Polska musi mieć własne możliwości odstraszania, głównie po to, żeby nasi sojusznicy wiedzieli, że można na nas liczyć także w chwilach krytycznych. Tych możliwości nie zbudujemy bez modernizacji polskiej armii i to na wielką skalę _ - ocenił premier. Szacował, że w ciągu dekady na obronność zostanie wydane ponad 100 mld zł.

Premier podkreślił także, że skuteczność w chwili wyzwania będzie w dużej mierze zależała od kompetencji kadr. - _ Musicie być inteligentniejsi niż przeciwnik, lepiej przygotowani merytorycznie. Musicie dysponować lepszym lub porównywalnym sprzętem na przyszłym polu bitwy. Dlatego modernizacja dotyczy także ludzi, nie tylko sprzętu _ - mówił premier do wojskowych.

Zdaniem Tuska jeśli chcemy wyposażyć polskie siły zbrojne w najnowocześniejszy sprzęt, to nie możemy oszczędzać na inwestycjach w przyszłość. _ - Jestem przekonany, że ta wielka narodowa inwestycja w polskie bezpieczeństwo, to będzie także mądra i dobra inwestycja w polską gospodarkę i w polską naukę _ - podkreślił szef rządu. _ Po raz pierwszy w historii Polski wielkie pieniądze, jakie zainwestujemy w polskie wojsko, będą równocześnie pieniędzmi zainwestowanymi w polskie technologie, wynalazczość, gospodarkę _ - dodał Tusk. Mówił, że m.in. z tego powodu rząd mocno stawia na polonizację zakupów sprzętu wojskowego i uzbrojenia tak, by w czasie pokoju pieniądze na wojsko jak najlepiej służyły w cywilnej przestrzeni.

Akademia Obrony Narodowej to uczelnia cywilno-wojskowa. W ubiegłym roku akademickim ukończyło ją ponad 2,5 tys. studentów cywilnych i ponad 1,7 tys. absolwentów studiów i kursów wojskowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister obrony o reakcji na zdarzenia w Syrii Obama zwrócił się do resortu obrony o przygotowanie opcji dla Syrii.
Porozumienie możliwe? Biały Dom milczy Biały Dom dotychczas nie potwierdził, czy rzeczywiście - jak podała prasa rosyjska - przygotowuje się do przekazywania Rosji danych na temat systemu obrony przeciwrakietowej.
Prezydent podpisał. Będzie bezpieczniej? _ Oprócz wiedzy o zagrożeniu, była możliwość skutecznej reakcji na zagrożenia _ - mówił Komorowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)