Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezes KGHM odwołany. Zastąpi go Krzysztof Skóra

Prezes KGHM odwołany. Zastąpi go Krzysztof Skóra

Krzysztof Skóra był już prezesem KGHM. Fot. Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER
Krzysztof Skóra był już prezesem KGHM.

Herbert Wirth powiedział agencji Reuters, że w środę rada nadzorcza KGHM Polska Miedź odwołała go ze stanowiska prezesa spółki. Oprócz niego z zarządu odwołani zostali także: Marcin Chmielewski, Jacek Kardela i Jarosław Romanowski. Stanowisko prezesa ma objąć Krzysztof Skóra, który był już szefem spółki w latach 2006-2008.

W styczniu sześciu członków rady nadzorczej KGHM straciło swoje stanowiska. Już wtedy mówiło się, że dni Herberta Wirtha jako prezesa KGHM są policzone.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zostało zwołane w trybie nadzwyczajnym, dokonało wówczas zmian w radzie nadzorczej KGHM na wniosek Skarbu Państwa, który ma 31 procent udziałów w akcjonariacie koncernu.

Krzysztof Skóra jest czynnym członkiem PiS. Jest radnym sejmiku województwa dolnośląskiego. Taki sam był jego status partyjny w 2006 roku, kiedy przejmował prezesurę w KGHM po ówczesnym szefie koncernu Marku Szczerbiaku.

Jak podaje "Puls Biznesu" nowymi członkami zarządu KGHM zostali: Roman Kopcza (dotychczas pracował w biurze zakupów KGHM Zanam, spółki z grupy KGHM), Mirosław Biliński (były wiceprezes KGHM w latach gdy prezesem był Skór) i Jacek Rawecki (niegdyś prezes KGHM Metraco).

Herbert Wirth rządził miedziową spółką siedem lat i uczynił z niej koncern działający globalnie. Za jego czasów spółka za ponad 9 mld zł przejęła kanadyjską firmę wydobywczą Quadra FNX (obecnie nazywa się KGHM International) i zyskała tym samym ponad połowę udziałów w chilijskiej kopalni Sierra Gorda.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
lowiczanin
89.70.25.* 2016-03-19 10:27
dlaczego PIS ciagle zatrudnia na tak wazne stanowiska swoich kolegow partyjnych? nie ma w Polsce mlodych, doswiadcoznych menadzerow? Są. Znaja po kilka jezykow, pracuja dla najwiekszych swiatowych firm wkladajac swoje umiejetnosci w rozowj obcych firm, bo Polacy zatrudniaja kolegow prezesa.
1964rollo
153.19.38.* 2016-02-04 11:17
Ciekawe czy ten Pisio się na czyms zna oprócz zatrudniania kolesiów i ich rodzxin. To chyba z tych czasów pozostała informacja o kierowcy zarabiającym *dziesiąt tysięcy złotych.
asasas
83.31.119.* 2016-02-04 11:16
Duda rozrabiaka za państwowe pieniądze uaktywnia się
Zobacz więcej komentarzy (58)