Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes NIK: nasze kontrole przyczyniają się do realnego naprawiania państwa

0
Podziel się:

W wyniku działań naprawczych po kontrolach NIK w 2013 r. uzyskano 200 mln zł. Izba ujawniła, że 2,5 mld zł wydatkowano niezgodnie z przepisami.

Prezes NIK: nasze kontrole przyczyniają się do realnego naprawiania państwa
(Lech Gawuc/REPORTER)

Kontrole NIK przyczyniają się do realnego naprawiania państwa - podkreślał dziś w Sejmie prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiając sprawozdanie NIK za 2013 r.

Po kontrolach NIK w 2013 r. do prokuratury skierowano 130 zawiadomień - 56 podejrzeń popełnienia przestępstwa oraz 70 w sprawach o wykroczenia. Sformułowano też 139 zawiadomień o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez 166 osób. Z 222 kontroli doraźnych 94 zostały podjęte na wniosek parlamentarzystów; przeprowadzono też 206 kontroli planowych i skierowano 2,5 tys. wystąpień do skontrolowanych jednostek. 189 informacji o wynikach kontroli zostało przesłanych do Sejmu w ubiegłym roku - wyliczał Kwiatkowski. Co roku do NIK wpływa ponad 7 tys. skarg od obywateli i wniosków parlamentarzystów - dodał.

Kwiatkowski zapowiedział, że pod koniec września przedstawi posłom _ megainformację _ - połączenie wyników kilku kontroli bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Wyjaśnił, że chodzi o wnioski po kontroli funkcjonowania systemu fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) oraz gminnych, po badaniu oznakowania dróg oraz po kontroli pracy policji drogowej i ITD.

Podał, że w wyniku działań naprawczych po kontrolach NIK w 2013 r. uzyskano 200 mln zł. Izba ujawniła, że 2,5 mld zł wydatkowano niezgodnie z przepisami, a 45 mld zł to suma ujawnionych sprawozdawczych skutków kontroli - np. nieprawidłowych księgowań.

Wśród najważniejszych w 2013 r. działań wymienił kontrolę w wojskach specjalnych, raport o połączeniach gazowych, wykorzystaniu mocy przesyłowych gazociągów i działaniach administracji w sprawie regulacji wydobycia gazu z łupków. Ważne skutki miały też kontrole korzystania przez służby specjalne bilingów i danych telekomunikacyjnych obywateli, pracy policji, edukacji, m.in. przygotowania szkół na przyjęcie sześciolatków, służby zdrowia - pomocy nocnej i świątecznej.

NIK zajmowała się też kontrolą pomocy dla bezdomnych, zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, sprzedażą państwowych nieruchomości rolnych, gdzie wykryto lukę w przepisach pozwalającą spółkom kontrolowanym przez obcokrajowców posiadać ziemię w Polsce bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia. Kontrolowano też zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.

Kwiatkowski przypomniał, że NIK została wybrana na pięć lat audytorem Rady Europy. Roczny budżet Izby to 254 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)