Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes PiS atakuje rząd: Mamy do czynienia ze skandalem

0
Podziel się:

- Ciężko chorzy czują się bardzo poważnie zagrożeni. Trudno wyobrazić sobie coś groźniejszego - zarzuca Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS atakuje rząd: Mamy do czynienia ze skandalem
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prawo i Sprawiedliwość domaga się zwołania przed 31 grudnia sejmowej komisji zdrowia, przed którą minister Bartosz Arłukowicz ma odpowiedzieć na pytania o nową listę leków refundowanych. Lista wejdzie w życie 1 stycznia.

[Aktualizacja 15:10]

Na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował rząd za to, że szuka oszczędności kosztem ciężko chorych ludzi.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Prezes PiS zwrócił uwagę, że są inne, bogatsze grupy społeczne, które można obciążyć cięciami budżetowymi: - _ To jest sytuacja w jakimś sensie niebywała _ - ocenił prezes PiS. Jego zdaniem _ skandaliczne i podłe jest szukanie w tej chwili oszczędności wśród najsłabszych, wśród chorych ludzi, z których większość znajduje się w trudnej sytuacji finansowej _.

_ _Jak zapowiedział Kaczyński, szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha będzie chciał zwołać - jeszcze przed Sylwestrem - posiedzenie komisji tak, by minister zdrowia Bartosz Arłukowicz _ był zmuszony coś w tej sprawie powiedzieć _.

Prezes PiS był pytany na konferencji, czy w związku z nową listą minister zdrowia nie powinien zostać zdymisjonowany. _ - Dymisja by się tu przydała, ale można powiedzieć szersza znacznie; nie ma w tej chwili na to szans _ - odpowiedział Kaczyński.

Także klub Solidarnej Polski domaga się pilnego zwołania posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w związku ze sposobem wprowadzenia nowej listy leków refundowanych. Politycy SP wzywają też ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza do zmiany tej listy.

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub kieruje również pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta z prośbą, by przeanalizowali procedurę _ uchwalania obwieszczenia _ w sprawie listy leków refundowanych oraz _ procedurę dochodzenia _ do tego, że niektóre leki znalazły się na tej liście, a niektóre z niej wypadły.

Mularczyk powiedział, że klub SP chce, aby podczas posiedzenia komisji posłowie wraz z ekspertami z dziedziny służby zdrowia, lekarzami, przedstawicielami środowisk medycznych, aptekarskich, a przede wszystkim pacjentów _ pochylili się jeszcze raz nad tą listą leków refundowanych _. Politycy Solidarnej Polski chcą również, by Komisja Zdrowia wydała opinię w sprawie listy, która powinna być uwzględniona przez ministra zdrowia.

"Prezes PiS rzadko bywa w Sejmie, nie zna ustawy"

Zdaniem posła PO Pawła Olszewskiego, działania prezesa PiS - w sprawie listy leków refundowanych - są nieuzasadnione i _ czysto polityczne _. _ - Jarosław Kaczyński nie po raz pierwszy wykazuje się kompletnym brakiem znajomości ustaw, które parlament uchwala, może dlatego, że rzadko uczestniczy w posiedzeniach Sejmu _ - zaznaczył.

Olszewski przekonuje, że nowa lista leków refundowanych jest korzystniejsza dla pacjentów niż dotychczasowa, nowe rozwiązania są bardziej przejrzyste i spowodują, że Polacy będą mniej płacili za leki. Jak podkreślił, nowa ustawa refundacyjna zrywa też z dyktatem firm farmaceutycznych._ _

_ - To ustawa dla pacjenta, a nie dla firm farmaceutycznych, każdy pacjent może czuć się w stu procentach bezpieczny _ - zapewnił polityk Platformy. Zdaniem Olszewskiego, pomysł zwołania komisji zdrowia z udziałem ministra Arłukowicza to działanie pozorne i czysto polityczne.

Ustawa refundacyjna wejdzie w życie 1 stycznia i zgodnie z jej przepisami także wtedy ma zacząć obowiązywać nowa lista leków finansowanych przez NFZ. Po raz pierwszy produkty te mają stałe ceny i marże, które MZ negocjowało z firmami farmaceutycznymi.

*Były minister zdrowia krytykuje nowe zasady refundacji leków *
[

Absurdalne przepisy uderzą w chorych - uważa Marek Balicki ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/absurdalne;przepisy;uderza;w;chorych,0,0,997376.html )

Listę opublikowano w formie obwieszczenia, zgodnie z założeniami ustawy refundacyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Eksperci zwracają uwagę, że lista leków - zgodnie z zapowiedzą ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - miała zawierać ponad 3,4 tys. produktów, okazało się, że jest ich mniej. Firmy mają na odwołanie 14 dni, co oznacza że w przypadku wykorzystania całego przysługującego im zgodnie z prawem terminu, ich odwołania będą wpływać do ministerstwa już po Nowym Roku. To może spowodować jeszcze większy chaos.

Według nieoficjalnych informacji, podanych przez Polsat News, jutro resort zdrowia ma przedstawić nową, poprawioną listę leków refundowanych. Minister Bartosz Arłukowicz ma ogłosić ją na konferencji prasowej, podczas której odniesie się do zarzutów wobec nowych zasad refundacji.

O awanturze wokół refundacji leków czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lista;lekow;refundowanych;zobacz;czego;zabraklo,225,0,996577.html) Tych leków zabrakło na liście. Zobacz, czy zapłacisz Z listy leków refundowanych usunięto aż 847 produktów, stosowanych m.in. w leczeniu schizofrenii i u osób chorych na raka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t139727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministerstwo;zdrowia;opublikowalo;liste;lekow;refundowanych,143,0,996239.html) Jest nowa lista leków refundowanych. Eksperci widzą braki Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że w wyniku negocjacji z firmami farmaceutycznymi udało się uzyskać oszczędności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)