Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes PiS: Potrzebna odnowa polskich przedsiębiorstw

0
Podziel się:

Jarosław Kaczyński wziął udział w debacie Praca i płaca, państwo i rynek, zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Prezes PiS: Potrzebna odnowa polskich przedsiębiorstw
(PAP/Tomasz Gzell)
bECkxEIB

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest zdania, że potrzebna jest odnowa polskich przedsiębiorstw. Jak powiedział w sobotę podczas debaty w Warszawie, impulsem do zmian może być m. in. podwyższenie płac.

Kaczyński wziął udział w sobotniej debacie _ Praca i płaca, państwo i rynek _, zorganizowanej przez PiS przy okazji organizowanych w Warszawie protestów związków zawodowych.

Jak ocenił prezes PiS, protesty te odnoszą się _ do różnych kwestii, nie tylko spraw płacowych, ale z pewnością płaca jest centrum tego wszystkiego, co dzisiaj budzi sprzeciw _.

bECkxEID

Kaczyński zwrócił uwagę, że w Polsce odchodzi się od prawa pracy, a wraca się do prawa cywilnego jako _ prawa regulującego stosunki pracy _.

W jego opinii sytuacja pracowników jest powiązana też z tempem i charakterem rozwoju Polski. _ - Chodzi o unowocześnienie polskiej gospodarki, które nie może dokonać się inaczej niż poprzez unowocześnienie przedsiębiorstw _ - podkreślił Kaczyński.

Według prezesa pracownicy są obecnie eksploatowani - _ jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia, a także przez inne przedsięwzięcia związane z tym, aby wynagrodzenie było płacone nie w pełni _.

_ - Ta sytuacja jest dzisiaj na tyle powszechna, by mówić o rozwiązaniach, które są antyrozwojowe i zniechęcają do podejmowania wysiłków innowacyjnych _ - mówił Kaczyński. - _ Nie będziemy się rozwijać szybko, w sposób, który pozwoli nam zająć właściwe miejsce w Europie, jeśli nie przełamiemy tego zjawiska, jeśli nie będziemy mieli do czynienia z odnową polskich przedsiębiorstw _ - zaznaczył.

bECkxEIJ

Zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości, Polsce potrzebny jest proces racjonalizacji przedsiębiorstw działających na rynku. - _ Można postawić sobie pytania, czy działania państwa zmierzające do podwyższenia płac nie będą silnym impulsem dla przeprowadzenia takich zmian _ - dodał.

_ - Sposób przedstawiania nowoczesności w przedsiębiorstwach, którego bohaterem jest menadżer, który przychodzi do zakładu pracy, by zwalniać pracowników i zmniejszać koszty pracy, jest dzisiaj skrajnie szkodliwy i anachroniczny, i utrwala stan, który obniża nasze szanse _ - uważa Kaczyński.

Prof. Witold Modzelewski mówił z kolei o warunkach niezbędnych dla zwiększenia popytu dla pracę. W tym celu - jak powiedział - państwo musi dysponować pieniędzmi, do czego potrzebny jest sprawny system fiskalny.

Ponadto - zdaniem Modzelewskiego - mamy do czynienia z _ katastrofą _, jeśli chodzi o legislację. - _ Powstają ustawy niezgodne z konstytucją (...) Pewnie tak samo skończy się operacja z wydłużeniem wieku emerytalnego, z OFE. To wszystko skończy się ogólnym zwracaniem pieniędzy _ - uważa Modzelewski.

bECkxEIK

Posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz zwróciła uwagę na projekty ustaw, które są rozpatrywane w Sejmie. _ - Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu rozpatrywaliśmy ustawę, jak nie dyskryminować osób, które mają problemy, raz są kobietą, innym razem mężczyzną _ - mówiła Hrynkiewicz.

_ - Takich ustaw jest bardzo dużo, takiego zamulania systemu prawnego, a nie ma miejsca i czasu na to, aby rozmawiać o sprawach podstawowych _ - podkreśliła.

B. szef NSZZ Solidarność, obecnie poseł PiS Janusz Śniadek ocenił natomiast, że stan dialogu społecznego w Polsce jest _ dramatycznie niedobry _. _ - Dzisiaj trzeba bić na alarm. Podniesienie wieku emerytalnego to jest wyrok na kilka roczników polskiej młodzieży, wyrok bezrobocia lub emigracji _ - powiedział.

Podsumowując debatę, Kaczyński powiedział, że Polska, jako państwo, jest _ niewydolna pod każdym względem - fiskalnym, legislacyjnym, informacyjnym _. _ Musimy bardzo umocnić nasze państwo i to jest podstawowy warunek, aby można było przeprowadzić działania zmierzające do zmiany tej bardzo niedobrej sytuacji społecznej w Polsce _ - uważa prezes PiS.

bECkxEIL

Jak podkreślił, płace powinny być adekwatne do polskiego PKB. _ - Nasze płace, nawet w stosunku do naszego niewysokiego PKB, są zaniżone _ - ocenił Kaczyński. Trzeba także - według Kaczyńskiego - wprowadzać _ równowagę na rynku pracy poprzez zapewnienie ze strony państwa konkurencyjnej oferty _. _ Trzeba podjąć kwestię aktywności państwa w gospodarce i reindustrializacji _ - dodał szef PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego debata przyczyni się do wzbogacenia nowego programu Prawa i Sprawiedliwości, który ma być gotowy za kilka miesięcy. _ To będzie nowa oferta dla naszego kraju _ - mówił szef PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski ostro odpowiada Kaczyńskiemu - _ Nie chcę dać się wciągnąć w młóckę, awanturę, wzajemne opluwanie się _- powiedział prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi prezesa PiS.
Rosati: Z zapowiedzi PiS "wieje grozą"! Poseł Rosati nie zgadza się z tłumaczeniami polityków Prawa i Sprawiedliwości, że pomysły podatkowe mają pobudzić inwestycje w naszym kraju.
Kaczyński: PiS gotowy do wyborów, a Tusk to mały kłamczuszek Według prezesa przed wyborami, przez kilka miesięcy, powinien funkcjonować ponadpartyjny rząd.
bECkxEJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)