Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes PKP PLK ujawnił skalę strat. Szokuje

0
Podziel się:

Jakub Karnowski ocenił też ryzyko utraty płynności finansowej kolejowej spółki.

Prezes PKP PLK ujawnił skalę strat. Szokuje
(PAP/Rafał Guz)
bEIDviUl

Ponad 700 mln zł wyniosła w zeszłym roku strata zarządzającej polskimi torami spółki PKP PLK - powiedział prezes PKP S.A. i szef całej Grupy PKP Jakub Karnowski. Jednocześnie ocenił ryzyko utraty płynności finansowej spółki jako nieduże.

_ - Jeśli nie będziemy nic robić, to ta strata będzie rosła _ - powiedział Karnowski. Wyjaśnił, że pogarszający się wynik finansowy spółki jest poniekąd spowodowany liczbą remontów linii kolejowych - im więcej PLK inwestuje w infrastrukturę, tym większa jest jej amortyzacja.

Karnowski był pytany, czy w związku z pogarszającym się wynikiem finansowym PKP PLK i tym, że trzeba zapewnić wkład własny do inwestycji współfinansowanych z funduszy UE, spółka może utracić płynność finansową. Ocenił, że ryzyko nie jest duże, ale zaznaczył, że władze PKP muszą się zatroszczyć o poprawę wyników spółki.

bEIDviUn

Jednym z pomysłów władz PKP na ograniczenie strat w PKP PLK jest wyłączenie z użytkowania około 2 tys. km linii kolejowych z sieci liczącej ok. 19 tys. km. _ Niektóre linie po prostu nie są eksploatowane, po nich nic nie jeździ. Wyłączenie ich z eksploatacji pozwoli zmniejszyć koszty na tych liniach. Ponieważ po nich i tak nic nie jeździ, albo jeździ bardzo mało, to straty z punktu widzenia pasażerów, czy przewozu towarów będą bardzo małe. Ponadto zawsze będzie możliwość przywrócenia tych linii do użytkowania _ - wyjaśnił Karnowski.

_ To bardzo racjonalny proces, który jest daleki od jakichś wizji likwidacji polskiej kolei _ - zaznaczył szef Grupy PKP. _ Po prostu nie będziemy korzystać z czegoś, co i tak nie jest wykorzystywane, albo relacja kosztów do przychodów jest wyjątkowo niekorzystna _ - wyjaśnił.

Kolejarze liczą, że wyłączenie z eksploatacji ok. 2 tys. km linii przyniesie ok. 60-80 mln zł oszczędności rocznie.

W 2011 roku PKP PLK odnotowały 598,2 mln zł straty netto. Wynik finansowy spółki systematycznie się pogarsza - w 2010 r. odnotowała ona 443,8 mln zł straty, a w 2009 r. - 351 mln zł.

bEIDviUt

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są zarządcą sieci linii kolejowych. Firma udostępnia linie koleje przewoźnikom, modernizuje linie, opracowuje rozkłady jazdy pociągów, prowadzi ruch pociągów i utrzymuje infrastrukturę kolejową. W gestii PKP PLK jest ponad 19 tys. km linii kolejowych. Firma zatrudnia ok. 40 tys. pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP chce sprzedaż 800 dworców. Na początek... Ponad 50 dworców planuje wystawić w tym roku na sprzedaż PKP SA.
Nowa inwestycja. PKP wyda miliony złotych PKP przygotowuje się do rozpoczęcia remontu kieleckiego dworca kolejowego. Po przebudowie budynek ma służyć nie tylko celom komunikacyjnym.
bEIDviUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)