Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes ZUS ujawnia, kiedy będzie najtrudniej z emeryturami

0
Podziel się:

Prezes Zbigniew Derdziuk przyznaje, że nie unikniemy pracy do późnej starości.

Prezes ZUS ujawnia, kiedy będzie najtrudniej z emeryturami
(Stefan Maszewski/REPORTER)

_ - Najtrudniejszy będzie koniec trzeciej dekady - 2028 – 2030 rok. Ale do 2030 roku można się przygotować zwiększając aktywność zawodową obywateli, pracując dłużej. Ludzie muszą mieć świadomość, że emerytura zależy od tego, ile składek zapłacą - _ mówił w TVP1 prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Mimo wielkiej, około 50-miliardowej dziury budżetowej, która jest w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prezes ZUS uspokajał, że instytucji przez niego zarządzanej nie grozi bankructwo.

_ - Dzięki reformie, którą wprowadziliśmy 1999, dzięki podwyższeniu wieku emerytalnego dziura się zmniejsza i jest kontrolowana. To jest normalny sposób finansowania świadczeń emerytalnych nie tylko ze składek, ale też z podatku VAT - _mówił prezes ZUS.

Jego zdaniem wiele krajów Europy boryka się z demografią i tym samy z podobnymi problemami, jak ZUS i państwo polskie. Który rok będzie najgorszy?

_ - To będzie koniec trzeciej dekady 2028 – 2030 roku. To są bardzo przewidywalne rzeczy. Do 2030 roku można się przygotować zwiększając aktywność zawodowa obywateli, pracując dłużej. Ludzie muszą mieć świadomość, ze emerytura zależy od tego, ile składek zapłacą. A to oznacza, ze powinni dodatkowo sobie odkładać - _powiedział w _ Polityce przy kawie _w TVP1 prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

ZUS przed wielkimi zmianami

Od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. pensji w postaci składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Projekt dodatkowo przewiduje zakaz emisji i publikacji reklam dotyczących OFE.Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych na subkoncie w pierwszym filarze. Zapis księgowy na subkoncie w ZUS będzie mógł być dziedziczony do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego. Zostanie dopisany do subkonta dziedziczącej osoby.

Powstać ma dodatkowa zachęta dla oszczędzających z trzecim filarze. Wprowadzona ma być zryczałtowana stawka podatkowa dla wypłat z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, która wyniesie 10 proc. Mniej również zarobią OFE. Opłaty pobierane przez fundusze oraz naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do funduszy spadną o połowę.

Wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS. Zaproponowano wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą (w ratach co miesiąc).

Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE, ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje; limit ma obowiązywać przez dwa lata.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)