Notowania

vat
30.11.2018 15:10

Prezydenckie "nie" na wyższy VAT na leki dla zwierząt. Po tym, jak resort się wycofał

- Nie zgadzam się na podwyższenie stawki VAT na leki weterynaryjne z obecnych 8 do 23 proc. - poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Zdecydowany sprzeciw głowy państwa pojawił się w piątek około południa. Kilka godzin po tym, jak resort finansów wycofał się z tego pomysłu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Bukala/REPORTER)
Prezydentowi nie spodobał się wyższy VAT na leki dla zwierząt. Ogłosił to jednak dopiero wtedy, gdy resort finansów wycofał się z podwyżki

- Nie zgadzam się na podwyższenie stawki VAT na leki weterynaryjne z obecnych 8 do 23 proc. - poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Zdecydowany sprzeciw głowy państwa pojawił się w piątek około południa. Kilka godzin po tym, jak resort finansów wycofał się z tego pomysłu.

- To zły pomysł, który byłby ciosem dla opiekunów zwierząt, schronisk dla zwierząt i hodowców - napisał prezydent w piątek około południa. Podobne zdanie wyraził rano, podczas Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu.

Problem w tym, że jeszcze w czwartek wieczorem rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek poinformował - również na Twitterze - że resort wycofa się z tego pomysłu i VAT na leki weterynaryjne pozostanie bez zmian. Pisaliśmy o tym w money.pl w piątek rano.

O tym, że leki dla zwierząt mogłyby podrożeć mówi się od początku tygodnia. Pierwotnie w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa Ministerstwa Finansów zakładano, że lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 8-procentowym VAT-em. Oznaczałoby to wzrost stawki VAT na te leki z 8 do 23 proc.

Właściciele zwierząt zauważają, że leki dla pupili od zawsze były drogie. - Nawet przed zapowiedzią podwyżki stawki VAT słyszeliśmy o sytuacjach, w których ludzie mają problem finansowy z zapewnieniem zwierzętom opieki weterynaryjnej - mówi WP dyrektor Fundacji Viva! Cezary Wyszyński. Gdyby ceny wzrosły, problem znacznie by się nasilił.

Zobacz także: "Nino o biznesie": Rafał Zaorski - miliard na blockchain i sposób na Merlina

Poza prywatnymi opiekunami zwierząt na podwyżce stawki VAT ucierpiałyby też organizacje zajmujące się ochroną zwierząt. Schroniska mają swoich weterynarzy i dostają również pomoc finansową od gminy. Fundacje, przytuliska i inne zwierzęce azyle utrzymują się jedynie z dotacji. I często z własnych pieniędzy.

Medialna burza spowodowała, że resort finansów wycofał się z pomysłu. Zdecydowany sprzeciw wyraził też prezydent Andrzej Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl*

Tagi: vat, duda, podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-12-2018

IroKurdupel i tak nie dopuścił by do tego.Kot nigdy by mu tego nie wybaczył.

30-11-2018

Czworonóg w piątkiMy,postępowe czworonogi,popieramy szczytną inicjatywę Partii i rządu oraz Pana Prezydenta.

30-11-2018

bogdan19734To jakie zwierzątko on będzie miał że się tak broni przed podwyżkami?

Rozwiń komentarze (26)