Notowania

bankructwo cypru
24.03.2013 18:44

Prezydent Cypru negocjuje w Brukseli. Wyspra uniknie zapaści finansowej?

Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European People's Party/CC/Wikimedia)
Nikos Anastasiades

*Prezydent Cypru Nikos Anastasiades prowadzi w Brukseli pilne rozmowy dotyczące ratowania kraj od zapaści finansowej. Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro. *

Według doniesień, Anastasiades pojawił się w Brukseli dziś po południu. Już wcześniej władze Cypru prowadziły intensywne negocjacje z Unią Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym. Chodzi o przyjęcie przez Cypr programu oszczędnościowego.

To pozwoli na udzielenie temu krajowi pożyczki w wysokości 10 miliardów euro. Bez tych pieniędzy Cypr prawdopodobnie zbankrutuje. Na konkretne rozwiązania musi jednak zgodzić się zarówno rząd w Nikozji jak i parlament oraz Bruksela. W przypadku braku zgody jutro Europejski Bank Centralny ma odciąć awaryjną pomoc finansową dla Cypru.

Jednym z pomysłów jest jednorazowe opodatkowanie dużych depozytów bankowych w całym kraju. Według agencji Reuters, wszystkie banki Cypru ograniczyły dziś wypłaty z bankomatów do stu euro. Na dzisiejszy wieczór rozmowy we własnym gronie zaplanowali ministrowie finansów eurostrefy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko tyle wyjmiesz z cypryjskich bankomatów Bank centralny Cypru wprowadził limit wypłat z bankomatów należących do miejscowych banków.
Ratować Cypr? Polscy politycy twierdzą że... Trwają rozmowy w sprawie ratowania tego kraju przed bankructwem.
Cypr ugina się pod żądaniami Brukseli. Koniec raju? Parlament w Nikozji zgodził się na emisję obligacji ratunkowych oraz nadzór kapitałowy nad bankami. Są kolejne propozycje w sprawie podatków.
Tagi: bankructwo cypru, cypr, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz