Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Cypru negocjuje w Brukseli. Wyspra uniknie zapaści finansowej?

0
Podziel się:

Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro.

Nikos Anastasiades
Nikos Anastasiades (European People's Party/CC/Wikimedia)

Prezydent Cypru Nikos Anastasiades prowadzi w Brukseli pilne rozmowy dotyczące ratowania kraj od zapaści finansowej. Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro.

Według doniesień, Anastasiades pojawił się w Brukseli dziś po południu. Już wcześniej władze Cypru prowadziły intensywne negocjacje z Unią Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym. Chodzi o przyjęcie przez Cypr programu oszczędnościowego.

To pozwoli na udzielenie temu krajowi pożyczki w wysokości 10 miliardów euro. Bez tych pieniędzy Cypr prawdopodobnie zbankrutuje. Na konkretne rozwiązania musi jednak zgodzić się zarówno rząd w Nikozji jak i parlament oraz Bruksela. W przypadku braku zgody jutro Europejski Bank Centralny ma odciąć awaryjną pomoc finansową dla Cypru.

Jednym z pomysłów jest jednorazowe opodatkowanie dużych depozytów bankowych w całym kraju. Według agencji Reuters, wszystkie banki Cypru ograniczyły dziś wypłaty z bankomatów do stu euro. Na dzisiejszy wieczór rozmowy we własnym gronie zaplanowali ministrowie finansów eurostrefy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko tyle wyjmiesz z cypryjskich bankomatów Bank centralny Cypru wprowadził limit wypłat z bankomatów należących do miejscowych banków.
Ratować Cypr? Polscy politycy twierdzą że... Trwają rozmowy w sprawie ratowania tego kraju przed bankructwem.
Cypr ugina się pod żądaniami Brukseli. Koniec raju? Parlament w Nikozji zgodził się na emisję obligacji ratunkowych oraz nadzór kapitałowy nad bankami. Są kolejne propozycje w sprawie podatków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)