Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr ugina się pod żądaniami Brukseli. Koniec raju?

0
Podziel się:

Parlament w Nikozji zgodził się na emisję obligacji ratunkowych oraz nadzór kapitałowy nad bankami. Są kolejne propozycje w sprawie podatków.

Cypr ugina się pod żądaniami Brukseli. Koniec raju?
(PAP/EPA)

Cypryjscy przywódcy polityczni polecieli do Brukseli. Rozmawiają tam o pomocy finansowej dla ich kraju. Do unijnej stolicy wybrali się prezydent Nikos Anastasiades i liderzy największych partii. Władze chcą zabrać nawet 25 procent funduszy zdeponowanych na kontach z ponad stu tysiącami euro w Bank of Cyprus, jednym z największych i najbardziej zagrożonych upadkiem.

Mają wrócić do Nikozji jeszcze dziś lub jutro. Wczoraj późnym wieczorem cypryjski parlament przyjął pierwsze trzy z ośmiu ustaw przygotowanych przez rząd, których uchwalenie jest warunkiem otrzymania przez ten kraj unijnej pomocy finansowej. Termin mija w poniedziałek.

Pozostaje jeszcze kilka ważnych kwestii, w tym ustawa dotycząca podatku od depozytów w wysokości ponad 100 tysięcy euro, który może wynieść nawet 15 procent . Deputowani już raz odrzucili tę propozycję, choć miała ona nieco inną formę. Teraz władze chcą zabrać nawet 25 procent funduszy zdeponowanych na kontach z ponad stu tysiącami euro w Bank of Cyprus, jednym z największych i najbardziej zagrożonych upadkiem pożyczkodawców w kraju.

Wczoraj wieczorem cypryjski parlament zaaprobował utworzenie _ funduszu solidarności _, który ma być rezerwą dla aktywów państwowych i bazą dla emisji obligacji ratunkowych. Zgodził się też, by rząd sprawował nadzór kapitałowy nad bankami, które mają być otwarte we wtorek, po ponad tygodniowej przerwie.

Deputowani przyjęli także ustawę o restrukturyzacji sektora bankowego kraju. Przewiduje ona oddzielenie przez banki tak zwanych _ dobrych _ od _ złych _ długów. Głównie dotyczy to drugiego co do wielkości pożyczkodawcy Popular Banku. Zgodnie z ustawą, nastąpi redukcja zatrudnienia w bankach, przy czym w Popular Banku ma być zagwarantowane pozostawienie około 8 tysięcy miejsc pracy.

Wcześniej cypryjski parlament zgodził się, by rząd sprawował nadzór kapitałowy nad bankami. Deputowani przegłosowali też utworzenie _ funduszu solidarności _, który ma być rezerwą dla aktywów państwowych i bazą dla emisji obligacji ratunkowych. Posiedzenie zostało przerwane przed północą, nie ustalono, kiedy zostanie wznowione. Wówczas ma być kontynuowana debata i głosowania nad pakietem ustaw warunkujących unijną pomoc finansową dla Cypru w wysokości 10 miliardów euro. Bez tych pieniędzy kraj ten może zbankrutować.

Komentatorzy twierdzą, że rząd Cypru chce prowadzić dalsze rozmowy na temat nowych propozycji w sprawie opodatkowania depozytów z trojką- Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Dopiero potem ustawa ta ma trafić ponownie do parlamentu.

To dobrze, że Rosja nie udzieliła Cyprowi pożyczki finansowej - uważa międzynarodowy tygodnik Economist. W dzisiejszym numerze autor komentarza sugeruje, że stworzyłoby to w Europie fatalną sytuację.

Rząd Cypru prosił w zeszłym tygodniu Moskwę o ratunek finansowy. Zdaniem Economista, gdyby Rosja dokapitalizowała cypryjskie banki i dostała udziały w tamtejszym sektorze energetycznym, Cypr stałby się w pewnym sensie rosyjską prowincją w Europie. Skutki tego byłyby co najmniej dziwne.

W internetowym wydaniu tygodnik dodaje, że bez względu na przyjęte przez parlament rozwiązania finansowe gospodarka Cypru teraz ucierpi. Nadzieją jest śródziemnomorski gaz, który może dać krajowi innego rodzaju dochód, a to pomoże wyspie uniezależnić się od usług finansowych. Nie jest jasne, dlaczego ratowanie Cypru odbywa się w weekend, choć kraj ten poprosił Europę o wsparcie w czerwcu zeszłego roku. Economist wini zarówno ministrów finansów eurostrefy, jak i parlament i rząd Cypru.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne decyzje na Cyprze. Które banki upadną? Rząd che podzielić banki na _ dobre _ i _ złe _. Decyzja o kontroli napływającego kapitału, to koniec podatkowego raju.
Europejski Bank Centralny grozi bankierom Europejski Bank Centralny grozi, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.
Władze Cypru zablokowały konta Rosjan Rosja jest zaniepokojona blokadą swoich pieniędzy w cypryjskich bankach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)