Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Cypru ostrzega trojkę, że może być zmuszony do dymisji

0
Podziel się:

- Chcecie doprowadzić do mojej dymisji? - pytał szefów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Prezydent Cypru ostrzega trojkę, że może być zmuszony do dymisji
(European People's Party/CC/Wikimedia)

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis ostrzegł w Brukseli przedstawicieli trojki, że partie polityczne w jego kraju mogą go zmusić do ustąpienia - poinformowały cypryjskie media.

- _ Chcecie doprowadzić do mojej dymisji? _ - pytał szefów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czyli trojki, Anastasiadis podczas negocjacji ostatniej szansy. Jego wypowiedzi przytacza agencja CNA, powołując się na źródła w pałacu prezydenckim w Nikozji.

_ Jeśli tego właśnie chcecie, to powiedzcie to _ - dodał cypryjski prezydent. - _ Proponuję rozwiązanie, a wy go nie akceptujecie. Proponuję kolejne i to samo. Co chcecie, żebym zrobił? _ - pytał Anastasiadis.

Konserwatywny prezydent, który przed zaledwie miesiącem zastąpił komunistycznego szefa państwa Dimitrisa Christofiasa, krytykował przede wszystkim wymagania KE i MFW dotyczące przyszłości najważniejszego cypryjskiego banku, Bank of Cyprus.

Według CNA Anastasiadis około godz. 20 czasu polskiego rozmawiał z przewodniczącym parlamentu Cypru Jannakisem Omiru, który jest szefem Ruchu Socjaldemokratów (KISOS).

We wtorek cypryjski parlament odrzucił projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych, który był jednym z warunków otrzymania przez Cypr zagranicznej pomocy finansowej w wysokości 10 mld euro dla uratowania kraju przed niewypłacalnością.

Zgromadzenie Demokratyczne (DISY), czyli partia prezydenta, dysponuje w parlamencie 20 z 56 miejsc. Aby przyjąć ustawy związane z ewentualnym porozumieniem z pożyczkodawcami będzie potrzebowała poparcia innych dużych partii: komunistycznego ugrupowania AKEL (19 miejsc), centroprawicowej DIKO (8 miejsc) i KISOS (5 miejsc).

Czytaj więcej w Money.pl
To ostatnia szansa dla ratowania Cypru Spotkanie ministrów 17 państw eurolandu wciąż się nie rozpoczęło. Czasu pozostało nie wiele.
Prezydent Cypru ratuje swój kraj w Brukseli Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro.
Tylko tyle wyjmiesz z cypryjskich bankomatów Bank centralny Cypru wprowadził limit wypłat z bankomatów należących do miejscowych banków.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)