Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent desygnował Ewę Kopacz

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski powierzył jej misję stworzenia nowego rządu. Zaprzysiężenie odbędzie się za tydzień, z kolei expose 27 września.

Prezydent desygnował Ewę Kopacz
(PAP/Jakub Kamiński)
bFftHyVx

Skończyło się spotkanie Bronisława Komorowskiego z kandydatką PO-PSL na premiera Ewą Kopacz. Prezydent powierzył jej misję stworzenia nowego rządu. Zaprzysiężenie odbędzie się za tydzień, z kolei expose 27 września. Życzliwi mówią o niej twarda zawodniczka - przeciwnicy: że jest zależną, emocjonalną kobietą. Jaka będzie przyszła premier?

Aktualizacja: 15.30

Spotkanie było kontynuacją piątkowej rozmowy prezydenta z kandydatką koalicji większościowej na premiera. Podczas uroczystości w Belwederze Ewa Kopacz mówiła, że udało jej się przekonać Bronisława Komorowskiego do powierzenia jej misji tworzenia rządu, a teraz będzie się starała przekonać do swego gabinetu Polaków.

bFftHyVz

- _ Są tacy, którzy twierdzą, że bycie premierem to trudne zdanie - zauważyła. - _ Ja wiem, że tak jest, ale podjęłam się tego _. To będzie dobry rząd. __ Najtrudniejsze zadanie przede mną to przekonać do niego miliony Polaków. _

Komorowski życzył Kopacz _ wytrwałości, cierpliwości i umiejętności na tym niełatwym etapie formowania nowego rządu . _ To jest trudny czas, trudne zadanie i jestem pewien, że pani marszałek sobie z tym poradzi wykorzystując także umiejętności, nabyte w parlamencie, kierowania parlamentem _ - powiedział prezydent. - Jak ktoś sobie radzi z parlamentem, to poradzi sobie pewnie z rządem _ - dodał.

Rzecznik rządu Donalda Tuska Małgorzata Kidawa Błońska powiedziała dziennikarzom, że w nowym gabinecie znajdzie się wielu doświadczonych polityków Platformy Obywatelskiej. Nie chciała jednak zdradzić kto znajdzie się w nowym rządzie. - _ Na pewno będzie to autorski rząd Ewy Kopacz, ma mało czasu, to jest rok i przez ten rok musi pokazać, że potrafi dobrze zarządzać Polską, że ma wizję państwa. Na pewno wykorzysta wielu doświadczonych polityków Platformy _ - powiedziała.

Z kolei Joanna Trzaska-Wieczorek z kancelarii prezydenta powiedziała, ze jeszcze w tym tygodniu odbędą się kolejne spotkania, na których omawiany będzie skład nowego rządu. Wśród możliwych scenariuszy, jakie pojawiają się w mediach największe emocje budzi zmiana na stanowisku szefa dyplomacji. Według tych informacji Radosław Sikorski miałby zostać marszałkiem Sejmu. Jaką premier będzie Ewa Kopacz?

bFftHyVF

Odetnie pępowinę?

Ryszard Czarnecki z PiS mówi, że wielkich nadziei w Ewie Kopacz nie można pokładać, powątpiewa też w jej samodzielność. - _ Płeć nie jest ważna _ - przekonuje europoseł. - _ Pani Kopacz jest kobietą i to nie będzie miało wpływu na to jakim będzie premierem. Dla nas ważniejsze jest to, że zły minister zdrowia dobrym premierem nie będzie. Pytanie czy odetnie pępowinę, która łączy ją z Tuskiem, czy będzie premierem na telefon, czy będzie premierem samodzielnym. To się dopiero okaże. _

Krzysztof Gawkowski z SLD mówi, że Ewa Kopacz powinna być twardym szefem rządu, ale jednocześnie wątpi, by jego życzenie się spełniło: - _ Życzyłbym sobie, żeby była podobna do Margaret Thatcher _ - zdradza. - _ Żeby była polską premier, która będzie umiała pokazać, że ma jaja w polityce, jest mocna i kompetentna i nie boi się trudnych decyzji. Obawiam się, że najbliższe miesiące, a na pewno tygodnie, to będzie wewnętrzna walka o przywództwo w Platformie Obywatelskiej - mniej rządzenia państwem, a więcej platformą. _

_ Ma dużą intuicję _

Stanisław Żelichowski z koalicyjnego PSL jest zdania, że sukces rządu premier Kopacz zależy od jej doboru doradców. - _ Ma wszelkie dane żeby była premierem _ - zauważa. _ - Była ministrem, była marszałkiem Sejmu. Jeśli dobrze dobierze sobie ekspertów, doradców, jeśli znajdzie ekonomistów i prawników, to mimo ze sama podejmuje decyzję, eksperci pokazują granice, w których może się poruszać. I z tego co widzę pani marszałek ma dużą intuicję jak podjąć dobrą decyzję. _

bFftHyVG

Prezydencki doradca Tomasz Nałęcz sugeruje, że przeciwnicy Ewy Kopacz na stanowisku premiera powinni się zastanowić nad sensem takiej postawy. - _ Kilkanaście lat temu obserwowałem początek jej kariery w Radomiu, kiedy była nikomu nieznaną osobą aspirująca do mandatu posła _ - mówi. - _ Była wtedy powszechnie lekceważona przez zarozumiałych radomskich samców. Dzisiaj żadnego z tego samców nie ma. Wszyscy spoczywają na politycznym cmentarzu. Ewa Kopacz za chwilę będzie premierę i śmiem przypuszczać, że ta historia się jeszcze powtórzy. _

Żelazna premier_ _

Ewa Kopacz musi być żelazną panią premier, jeśli jej rząd ma odnieść sukces - tak uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego doktor Olgierd Annusewicz. - _ Nie może być technicznym premierem, który ma tylko administrować krajem _ - wyjaśnia doktor Annusewicz. - _ Ewa Kopacz będzie jednocześnie szefową partii i będzie prowadziła PO do wyborów, a wyborcy w Polsce głosują na ludzi, nie na partię _ - przypomina Annusewicz. W jego ocenie, Kopacz musi zbudować sobie wizerunek silnej polityk i musi próbować zjednać sobie opinię publiczną.

- _ Kopacz musi podjąć próbę realizacji tych obietnic, które złożył Donald Tusk _ - uważa politolog. Jeżeli PO chce _ zrobić dobry wynik wyborczy _, Kopacz musi zacząć realizować obietnice wygłoszone przez Tuska 3 tygodnie temu. Politolog zwraca uwagę na to, że jeżeli takiej próby nie podejmie będzie to bardzo niekorzystne dla niej i dla PO. Dotychczasowa marszałek Sejmu będzie miała tydzień na sformowanie gabinetu, bo prezydent chce powołać Radę Ministrów rano 22 września, przed swoim wylotem do Stanów Zjednoczonych.

bFftHyVH

Co dalej?

Zgodnie z konstytucją po powołaniu nowy prezes Rady Ministrów ma 14 dni na wygłoszenie expose i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Kopacz chciałaby, aby podczas jej wystąpienia był obecny prezydent, dlatego expose chce wygłosić 27 września na dodatkowym posiedzeniu Sejmu i uzyskać wtedy wotum zaufania dla rządu.

Taką informację przekazała również Małgorzata Kidawa-Błońska. - _ Z tego co wiem expose będzie 27 września _ - powiedziała dzisiaj dziennikarzom. Prezydent z wizytą w Nowym Jorku będzie przebywał w dniach 22-25 września. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że dodatkowe posiedzenie zostanie zwołane na sobotę 27 września. z tego co wiem expose będzie 27 wrzesnia

Czytaj więcej w Money.pl
Kopacz premierem. Sikorski: będę ją wspierał _ - Będę wspierał marszałek Kopacz, po to, aby Platforma Obywatelska wygrała wybory samorządowe, prezydenckie i parlamentarne - _powiedział dziś Sikorski dziennikarzom w Sejmie.
Ewa Kopacz zdradzi Donalda Tuska? Twarda i wierna, czy bezwzględna i wybuchowa? Zobacz, jaka naprawdę jest marszałek Sejmu i była minister zdrowia, a teraz szefowa rządu.
Czego jeszcze nie wiecie o Ewie Kopacz Opozycja nie ma wątpliwości, że marszałek będzie wyłącznie oddaną marionetką Donalda Tuska. Jej wybór to nagroda za lojalność.
bFftHyWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)