Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Iranu potwierdza rozmowę z Obamą

0
Podziel się:

Według źródła bliskiemu irańskiemu przywódcy cytowanego przez Reutersa telefon Obamy był zupełnie nieoczekiwany.

Prezydent Iranu potwierdza rozmowę z Obamą
(PAP/EPA)

Kancelaria prezydenta Iranu potwierdziła rozmowę telefoniczną obu przywódców. Według źródła bliskiemu irańskiemu przywódcy cytowanego przez Reutersa telefon Obamy był _ zupełnie nieoczekiwany _.

Źródło dodało, że USA podjęły się rozmowy po ocenianym jako pozytywne czwartkowym spotkaniu szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Iranu: Johna Kerry'ego i Mohammada Dżawada Zarifa.

Przywoływany przez AFP urzędnik amerykańskiej administracji podał, że Rowhani zabiegał o rozmowę z prezydentem USA zanim opuści Amerykę. Konwersacja odbyła się, gdy Rowhani jechał na nowojorskie lotnisko, z którego miał odlecieć po pięciodniowym pobycie na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przywódcy rozmawiali z pomocą tłumaczy, ale pożegnali się w farsi i po angielsku.

Obama powiedział dziennikarzom w Biały Domu, że po rozmowie z irańskim prezydentem spodziewa się zawarcia _ wszechstronnego _ porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Dodał, że Waszyngton będzie blisko współpracował ze swymi sojusznikami, w tym z Izraelem, według którego pozyskanie przez Iran broni jądrowej stanowi realne zagrożenie. Zdaniem przywódcy USA konwersacja to oznaka możliwości przełamania dotychczasowego impasu w negocjacjach z Iranem.

_ Podczas gdy na pewno pojawią się istotne przeszkody (...) i sukces w żadnym wypadku nie jest gwarantowany, wierzę, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszechstronne porozumienie _ - powiedział Obama.

_ Prosty fakt, że był to pierwszy kontakt prezydenta amerykańskiego z irańskim od 1979 roku ukazuje głęboką nieufność ciążącą na naszych krajach _ - zauważył.

Rowhani, który przebywał w USA przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika _ Washington Post _ oświadczył, że chce zawarcia porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego w ciągu 3-6 miesięcy. W czasie swej wizyty wykonał wiele pozytywnych gestów w kierunku Amerykanów a USA nazwał _ wielkim narodem _. Zobowiązał się też do złagodzenia napięć panujących między Stanami Zjednoczonymi a jego krajem.

Waszyngton podał, że kwestię rozmowy Obamy z Rowhanim omawiał już z Izraelem. Jak poinformował przedstawiciel administracji Obamy, Izrael ma prawo, by sceptycznie postrzegać irańskie zobowiązania do rozwiązania kryzysu wokół programu nuklearnego. Jednocześnie USA zapowiada, że będzie informował izraelskie władze o dalszych kontaktach z Irańczykami.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie spotka się z "wielkim szatanem" Rozmowy prezydentów Iranu i USA, na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych nie jest przewidziane - powiedziała rzeczniczka irańskiej dyplomacji.
Przełomowa rozmowa przywódców USA i Iranu Obama po rozmowie z Rowhanim spodziewa się, iż USA i Iran mogą osiągnąć wszechstronne porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego.
Nie było spotkania prezydentów USA i Iranu Irańczycy nie byli gotowi na spotkanie na szczeblu prezydenckim. Biały Dom był w tej kwestii otwarty.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)