Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski napisał list do Kaczyńskiego

0
Podziel się:

Prezes PiS chce by polityka wschodnia była poddana weryfikacji ze wszystkim konsekwencjami. Co na to głowa państwa?

Prezydent Komorowski napisał list do Kaczyńskiego
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski jest gotów przyjąć wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego w czwartek o godz. 9 w Belwederze - napisał w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Tematem rozmowy ma być sytuacja na Ukrainie.

_ Lepiej być w świecie zachodnim niż w świecie wschodnim. Wspierajmy zbliżenie Ukrainy z Unią Europejską. Od tego jak się sprawy potoczą, zależy też nasza pozycja w Europie - _ to apel Bronisława Komorowskiego.

Szef PiS Jarosław Kaczyński nie wziął udziału w poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęconemu kryzysowi na Ukrainie. Po posiedzeniu RBN prezydent Komorowski zadeklarował, że jest gotów spotkać się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W odpowiedzi na deklarację PiS zaproponowało Komorowskiemu spotkanie z wiceprezesem partii Adamem Lipińskim, który wrócił z Kijowa. _ informuję pana przewodniczącego, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski jest gotów przyjąć wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości, pana Adama Lipińskiego, w Belwederze 5 grudnia br. o godz. 9.00 _ - napisał Michałowski w liście do Kaczyńskiego. List dotarł po południu do prezesa PiS.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek zwróciła uwagę, że po posiedzeniu RBN prezydent podkreślał, iż jest gotowy _ do każdej rozmowy i dyskusji o przyszłości europejskich aspiracji Ukrainy _. _ Odpowiadając na propozycję PiS, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski poinformował, że prezydent jest gotów przyjąć wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego _ - dodała Trzask-Wieczorek.

Kaczyński był w niedzielę na Ukrainie. Podczas demonstracji w Kijowie mówił, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy. _ Jesteście potrzebni Unii Europejskiej _ - podkreślił, zwracając się do uczestników manifestacji.

Z kolei na konferencji prasowej prezes PiS zaznaczył, że jeśli polityka wschodnia ma być poddana weryfikacji _ ze wszystkim konsekwencjami _, to PiS jest gotowe rozmawiać. _ Ale merytorycznie, o czymś bardzo istotnym, od tego się nie uchylamy, ja też się nie uchylam. Natomiast, jeśli chodzi o propagandę, w żadnym wypadku moim obowiązkiem nie jest uczestniczenie w przedsięwzięciach propagandowych prezydenta Komorowskiego i premiera Tuska _ - podkreślił szef PiS.

Jarosław Kaczyński uważa, że nieudana próba odwołania rządu Mykoły Azarowa nie jest dobrą wiadomością bo zmiana mogłaby obniżyć napięcie. Według Jarosława Kaczyńskiego obecnie sytuacja jest otwarta i na Ukrainie różne rzeczy mogą się wydarzyć. Wyraził nadzieję, że scenariusz okaże się optymistyczny.

W ocenie prezesa PiS _ siłą całego przedsięwzięcia _ jest to, że obrońcami prozachodniej opcji na Ukrainie są nie tylko grupy inteligencji, tak jak na Białorusi, ale całe społeczeństwo.
Jarosław Kaczyński zaapelował do rządu aby rozpoczął zdecydowaną akcję w celu uruchomienia w Unii Europejskiej nowego planu dla Ukrainy. Podkreślił, że ktoś musi to wziąć na siebie, a Polska jest wystarczająco dużym krajem by być adwokatem ukraińskiej sprawy. Prezes PiS dodał, że jest także Partnestwo Wschodnie i trzeba by też _ wciągnąć w to _ Szwecję.

Wczoraj po posiedzeniu RBN prezydent zapowiedział, że powstanie nowy plan działania Polski wobec Ukrainy. Naszym zadaniem jest niedopuszczenie, by gra o przyszłość Ukrainy zakończyła się dramatycznym finałem - podkreślał z kolei premier Donald Tusk.

Na Ukrainie już prawie dwa tygodnie trwają protesty niezadowolonych z niepodpisania przez władze umowy o stowarzyszeniu z UE. W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. Wniosek o dymisję rządu złożono właśnie w związku z tymi wydarzeniami.

Parlament Ukrainy nie przyjął jednak we wtorek rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Mykoły Azarowa. Ukraińska opozycja ogłosiła początek blokady siedziby prezydenta Wiktora Janukowycza przy ulicy Bankowej w centrum Kijowa. Dojazdy do administracji szefa państwa strzeżone są przez zwolenników opozycji, którzy stworzyli tu punkty kontrolne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)