Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent o wątpliwościach w sprawie OFE

0
Podziel się:

- To istotne, by Polacy mogli świadomie podejmować decyzję ws. przyszłych emerytur - uważa Bronisław Komorowski.

Prezydent o wątpliwościach w sprawie OFE
(Patryk Ptak/REPORTER)

To istotne, by Polacy mogli świadomie podejmować decyzję ws. przyszłych emerytur - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent pod koniec stycznia złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. OFE.

Komorowski powiedział, że obywatele powinni mieć informacje o systemie emerytalnym. Dlatego skierowałem wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Prezydent wyraził również przekonanie, iż sędziowie TK orientują się, że od zbadania jego wniosku _ może zależeć bardzo wiele _.

Prezydent podpisał ustawę o zmianach w OFE, ale skierował w trybie następczym wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy jej przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Prezydencki minister Krzysztof H. Łaszkiewicz podkreślił, że prezydent - kierując wniosek do TK - kierował się m.in. wątpliwościami świata prawniczego w kwestii OFE. _ Prezydent podpisał ustawę również ze względu na bezpieczeństwo finansowe państwa, ale nie pozostawił całkowicie poza wątpliwości tych środowisk prawniczych, które uznawały, że jednak jest naruszona w jakiś sposób ustawa zasadnicza _ - tłumaczył Łaszkiewicz w rozmowie z dziennikarzami.

Zaznaczył jednocześnie, że prezydent nie ma możliwości ustalania terminu czy wskazywania Trybunałowi Konstytucyjnemu, kiedy ma wniosek rozpatrzyć. _ To już jest w tej chwili w rękach Trybunału _ - wskazał.

Łaszkiewicz pytany, co nie podobało się prezydentowi, odparł: _ Przede wszystkim dwie kwestie - kwestia ograniczenia działalności gospodarczej, m.in. przewijająca się w nakazie takich a nie innych inwestycji. To powoduje, że dla ubezpieczonych w OFE, OFE staje się bardziej ryzykownym funduszem, bo zdecydowana większość będzie inwestowana w akcje, a - jak wiemy - są bessy, są hossy, różnie to jest. Natomiast dotychczasowa równowaga dotycząca obligacji dawała większe poczucie pewności i mniejsze ryzyko _.

Dodał, że wątpliwości prezydenta budziła również kwestia zakazu reklamy. _ Reklama jest pewną wypowiedzią. Konstytucja stanowi o tym, iż każdy ma prawo wypowiadania swych poglądów _ - zwrócił uwagę minister.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym wprowadziła możliwość wyboru, czy część składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do OFE, czy też jej całość ma trafiać do ZUS. Po zmianie fundusze nie mogą już inwestować w obligacje i inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Środki dotychczas zgromadzone w tych instrumentach przeniesiono do ZUS.

Niemal 14 mln Polaków może już zdecydować, gdzie chcą odkładać na emeryturę - czy wyłącznie w ZUS, czy również w OFE. Jeśli wybierzemy ZUS, to o swojej decyzji nie musimy nikogo informować. Wybór drugiego wariantu wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)