Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Obama podpisał ustawę budżetową

0
Podziel się

Prezydent USA podpisał się pod ponadpartyjnym porozumieniem. Oszczędności w wydatkach federalnych będą o 63 mld dolarów mniejsze.

Prezydent Obama podpisał ustawę budżetową
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bErkeFAR

Prezydent Barack Obama podpisał budżet państwa na lata 2014 i 2015, opierający się na ponadpartyjnym porozumieniu budżetowym, które łagodzi zaplanowane wcześniej automatyczne cięcia - poinformował minionej nocy Biały Dom.

Wcześniej porozumienie budżetowe zaakceptowały obie izby Kongresu USA. Dzięki porozumieniu, które nie rozwiązuje problemu nadmiernego długu państwa, USA unikną kolejnego kryzysu budżetowego po tym, który w październiku na 16 dni sparaliżował pracę rządu i spowodował odesłanie na urlopy setek tysięcy pracowników federalnych.

Przyjęta 17 października ustawa kończąca ówczesny paraliż zapewniała finansowanie rządu tylko do 15 stycznia. Uniknięcie powtórzenia tego kryzysu było priorytetem obu partii politycznych w Kongresie.

bErkeFAT

Ponadpartyjne porozumienie (osiągnięte przez szefów komisji budżetowych Izby i Senatu - republikańskiego kongresmena Paula Ryana oraz demokratyczną senator Patty Murray) zakłada złagodzenie zaplanowanych wcześniej automatycznych cięć (tzw. sekwestracji).

Cięcia będą mniejsze o 63 mld dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat w różnych programach federalnych, w tym w budżecie Pentagonu. Zamiast nich, porozumienie zakłada inne oszczędności w rozmaitych programach federalnych na kwotę 85 mld dol. w ciągu 10 lat.

Nie rozwiązuje ono problemu nadmiernego deficytu, odsuwa jednak propozycję automatycznych cięć. W 2014 roku deficyt Stanów Zjednoczonych wzrośnie o ponad 23 miliardy dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

bErkeFAZ
bErkeFBu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)