Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bateriach i akumulatorach

0
Podziel się

Przedsiębiorstwa spełniające warunki zapisane w nowelizacji, będą zwolnione z obowiązków dotyczących zbierania zużytych baterii i akumulatorów.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bateriach i akumulatorach
(Volvo)
bDeTKmUR

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o bateriach i akumulatorach - poinformowała prezydencka kancelaria. Nowe przepisy mają ułatwić działalność małym producentom tych urządzeń.

Ułatwienia dla małych producentów baterii czy akumulatorów będą obowiązywały, jeśli w danym roku wprowadzą oni na rynek produkty o łącznej masie nieprzekraczającej 1 kg. W przypadku producentów baterii i akumulatorów przemysłowych i samochodowych, łączna masa nie będzie mogła przekroczyć 100 kg.

Przedsiębiorstwa spełniające te warunki będą zwolnione z obowiązków dotyczących zbierania zużytych baterii i akumulatorów. Ponadto nie będą musiały uiszczać tzw. opłaty produktowej (za wprowadzenie sprzętu na rynek), a także finansować przetwarzania i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów.

bDeTKmUT

Nowe przepisy przewidują też, że od 2015 r. wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą wpisywani do specjalnego rejestru i będą musieli sporządzać sprawozdania o masie przedmiotów wprowadzanych do obrotu. Sprawozdania będą musieli tworzyć także przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów. Będą one przekazywane marszałkom województw. W ewidencji baterii i akumulatorów wprowadzanych do obrotu nie trzeba będzie informować o ich liczbie, a jedynie o rodzaju i masie.

Ponadto baterie i akumulatory wprowadzane do obrotu nie będą mogły zawierać więcej niż 0,0005 proc. (wagowo) rtęci.

Od 2017 r. producenci sprzętu zawierającego baterie lub akumulatory zobowiązani będą do takiego jego projektowania, aby zabudowane ogniwa mogły być usunięte przez serwis.

Jak wskazała w komunikacie Kancelaria Prezydenta, zgodnie z danymi o ilości wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów za 2010 r., wyłączenie będzie dotyczyć poniżej 1 proc. wprowadzanych do obrotu baterii i akumulatorów.

bDeTKmUZ

Ustawa, z wyjątkami, ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bDeTKmVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)