Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej

0
Podziel się:

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Ordynacja podatkowa, znoszącą pierwszeństwo hipoteki przymusowej przed hipotekami ustanawianymi dla zabezpieczenia innych należności, oraz nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym

.

Hipoteka to zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej na nieruchomości, wpisane do księgi wieczystej, skuteczne wobec każdorazowego właściciela nieruchomości. Hipoteka przymusowa to zabezpieczenie należności Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych. Wpisu dokonuje sąd rejonowy na wniosek organu podatkowego.

Sejm uchwalił w marcu, że hipoteka przymusowa ma mieć pierwszeństwo przed innymi hipotekami. Stanowisku Sejmu sprzeciwił się Senat, a jego poprawka została przyjęta przez posłów.

Hipoteka przymusowa, która zastąpi hipotekę ustawową, będzie powstawała z chwilą wpisu do księgi wieczystej. Jeżeli nieruchomość nie ma księgi wieczystej, organ podatkowy będzie składał wniosek o jej założenie. Natomiast hipoteka ustawowa powstaje z mocy prawa, z chwilą doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Z kolei nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym dopuszcza możliwość przekształcenia ostatecznego wpisu na listę doradców podatkowych bez egzaminu państwowego dla osób, które uzyskały wpis warunkowy na listę doradców podatkowych i wykonywały czynności doradztwa podatkowego przez co najmniej osiem lat.

Obowiązująca ustawa z 1996 roku o doradztwie podatkowym dała możliwość wpisania warunkowego na listę doradców podatkowych osób wykonujących czynności doradcy podatkowego przez co najmniej 12 miesięcy przed jej wejściem w życie. Zgodnie z ustawą minister finansów skreśla z listy doradcę podatkowego, jeśli w ciągu czterech lat od dokonania wpisu nie zda on egzaminu państwowego.

Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym dopuszcza wykonywanie tego zawodu w Polsce przez doradców podatkowych z Unii Europejskiej. Muszą oni mieć uprawnienia zawodowe i pracować co najmniej dwa lata w UE.

Do egzaminu państwowego na doradcę podatkowego może zostać dopuszczona osoba nie posiadająca obywatelstwa polskiego. Musi się jednak wykazać znajomością języka polskiego.

Dotychczas uprawnienia doradcy podatkowego mogła uzyskać tylko osoba mająca obywatelstwo polskie. Natomiast ta spoza Polski mogła zostać dopuszczona do egzaminu państwowego, jeśli uzyskała pozwolenie rady doradców

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)