Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rodzina na swoim
03.08.2011 13:17

Prezydent podpisał ustawę wygaszającą "Rodzinę na swoim"

Prezydent podpisał ustawę, która wygasza rządowy program wspierania rynku mieszkaniowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy zakładającą stopniowe wygaszanie programu _ Rodzina na swoim _, zgodnie z nią wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 r. *

Kancelaria Prezydenta przekazała na stronach internetowych, że prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw w zakresie funkcjonowania programu kredytowego _ Rodzina na swoim _ we wtorek 2 sierpnia.

Uchwalona na początku czerwca przez Sejm nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje stopniowe wygaszanie programu _ Rodzina na swoim _ - wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 r. Obniżona ma zastać zostać także cena mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę.

Program _ Rodzina na swoim _ zaczął funkcjonować na mocy ustawy z września 2006 r. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw., czy dom o powierzchni nieprzekraczającej 140 m kw.

Znajdź mieszkanie lub dom w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nowelizacja zakłada zmniejszenie z 1,4 do 1,0 wartości mnożnika określającego limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym oraz z 1,4 do 0,8 mnożnika dotyczącego mieszkań na rynku wtórnym. Mnożnik ten odnosi się do maksymalnej wartości metra kwadratowego lokalu, na który zaciągany jest preferencyjny kredyt. Wartość średniej ceny metra lokalu w danym regionie określa raz na pół roku wojewoda. Im wyższy mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem.

W wyniku obniżenia wartości współczynnika służącego do obliczania kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej zmniejszy się pula mieszkań kwalifikujących się do uzyskania preferencyjnego kredytu.

Zgodnie z nowelizacją z preferencyjnych kredytów będą mogły korzystać małżeństwa, nawet jeżeli jeden z małżonków skończył 35 lat, a także osoby _ niepozostające w związku małżeńskim _, czyli single.

W znowelizowanej ustawie znalazł się zapis, że Rada Ministrów do dnia 31 marca 2013 r. ma przedłożyć Sejmowi i Senatowi informację o realizacji rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych _ Rodzina na Swoim _ oraz zamierzenia w sprawie wprowadzenia po dniu 31 grudnia 2013 r. systemów wspierania rodzin w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Sprawdź czy możesz otrzymać kredyt w ramach Rodziny na Swoim Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: rodzina na swoim, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, czołówki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz