Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent spotkał się z uczestnikami NieKongresu

0
Podziel się:

Komorowski wspominał obawy o los kultury, jakie towarzyszyły kolejnym zmianom polskiej rzeczywistości w ostatnim 25-leciu, takich jak reforma samorządowa, członkostwo w Unii Europejskiej.

Prezydent spotkał się z uczestnikami NieKongresu
(Piotr Tracz/REPORTER)

_ Zmiany, które towarzyszyły okresowi 25 lat polskiej wolności, wywoływały w swoim czasie obawy, ale teraz widać, że służyły one umacnianiu polskiej kultury _ - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z uczestnikami NieKongresu Animatorów Kultury.

NieKongres Animatorów Kultury, czyli spotkanie kilkuset osób z całej Polski zajmujących się w różny sposób rozpowszechnianiem kultury, rozpoczęło się w środę w Warszawie. Wieczorem uczestnicy NieKongresu spotkali się z Komorowskim w Pałacu Prezydenckim.

_ Życzyłbym państwu, aby podczas kongresu znalazło się miejsce na refleksję o tym, jak długą i w sumie owocną drogę przeszła polska kultura przez te 25 lat wolności. Życzę państwu także refleksji nad tym, co może stanowić siłę rozwoju kultury polskiej przez następne 25 lat, dla następnych polskich pokoleń _ - mówił prezydent podczas wieczornego spotkania z uczestnikami kongresu.

Komorowski wspominał obawy o los kultury, jakie towarzyszyły kolejnym zmianom polskiej rzeczywistości w ostatnim 25-leciu, takich jak reforma samorządowa, członkostwo w Unii Europejskiej. _ Dzisiaj trudno znaleźć kogoś, kto by powiedział, że choćby cząstka tych obaw się zrealizowała. Te wszystkie wielkie zmiany służyły umacnianiu roli wolności, jako istotnej dźwigni, mechanizmu wzmacniającego polską kulturę _ - dodał prezydent.

Szef Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, które jest organizatorem NieKongresu, ocenił, że rola animatorów kultury - mimo że jeszcze niewystarczająco doceniona - jest niezmiernie ważna. Jak tłumaczył podczas środowego otwarcia NieKongresu, prowadzenie działalności kulturalnej wiąże się z koniecznością stałego monitorowania społecznych potrzeb i oczekiwań.

Dudek mówił też o zmieniającej się roli i zakresie działań animatora kultury. _ Kiedyś animacja (kulturalna) była rozumiana jako działania, które miały na celu przełamanie barier pomiędzy społeczeństwem a światem kultury czy sztuki (...). Od animatorów wymagano kwalifikacji pedagogicznych, psychologicznych, kulturoznawczych - bo ci ludzie mają zachęcać do tego, aby aktywniej uczestniczyć w kulturze _ - tłumaczył.

Jak zauważył, obecnie animatorzy kultury biorą na siebie nowe zadanie - związane z rozwojem gospodarczym. _ Ekonomiści podkreślają, że kultura jest czynnikiem, który spowoduje zmianę i nową dynamikę naszego rozwoju (...). Krótko mówiąc - to państwo odpowiadacie za rozwój gospodarczy _ - podsumował, zwracając się do uczestników spotkania.

Trzydniowym obradom towarzyszy publikacja, zawierająca raport z badań dotyczących animacji kultury. Wynika z nich, że projekty edukacyjne i animacyjne realizowane są przede wszystkim w tych regionach Polski, w których istnieją duże aglomeracje miejskie. Duże ośrodki są bardziej aktywne i bardziej skuteczne w pozyskiwaniu środków na projekty kulturalne. Zagrożenie, jakie się z tym zjawiskiem wiąże, to pogłębianie istniejących w Polsce zróżnicowań społecznych - skonkludowano w raporcie.

Kolejny wniosek z raportu wskazuje, że animację i edukację kulturową w Polsce cechuje niski stopień profesjonalizacji. Chodzi o to, że traktuje się je we wnioskach w sposób tak pojemny, że obejmują w zasadzie wszystkie rodzaje działań podejmowanych w sferze kultury - działania animacyjne może prowadzić każdy i nie wymagają one ani specjalistycznej wiedzy, ani specjalistycznego przygotowania. Nie istnieją też standardy wynagradzania edukatorów i animatorów za ich pracę.

W raporcie stwierdzono też, że w realizowanych projektach dominują tradycyjne modele myślenia i pracy. Innowacje są obecne, lecz śladowo. Dwukrotnie częściej niż nowe, wykorzystywane są stare media. Raport powstał w ramach projektu: _ Animacja/edukacja. Możliwości i ograniczenia edukacji i animacji kulturowej w Polsce _, którego realizatorem jest Małopolski Instytut Kultury. Partnerem merytorycznym NieKongresu Animatorów Kultury jest zrzeszenie Forum Kraków. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent m. st. Warszawy. NieKongres potrwa do piątku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)