Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent w Korei. Zwiększenie naszego eksportu celem wizyty

0
Podziel się:

- Ta wizyta daje szansę na zwiększenie polskiego eksportu oraz uzyskanie kapitału inwestycyjnego w Polsce - powiedział Bronisław Komorowski przed wylotem.

Prezydent w Korei. Zwiększenie naszego eksportu celem wizyty
(prezydent.pl/GFDL)

Zacieśnienie współpracy z krajami o szybko rozwijających się rynkach i dużej dynamice wzrostu, co daje szansę na zwiększenie polskiego eksportu i uzyskanie kapitału inwestycyjnego, to cel mojej wizyty w Korei i Mongolii - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent dziś udaje się z wizytą do Mongolii i Korei Południowej. Towarzyszyć mu będą: Anna Komorowska, a także wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz przedstawiciele polskiego biznesu.

_ Oprócz aktywności związanej z niewątpliwie strategicznym celem politycznym Polski, jakim jest zbliżenie Ukrainy do Unii Europejskiej, musimy pilnować bardziej prozaicznych, codziennych interesów. M.in. poprzez zacieśnienie współpracy z krajami, które stanowią rozwijające się szybko rynki, z daleko idącą przyszłością. Kraje o ogromnej dynamice wzrostu, bo to jest szansa na zwiększenie polskiego eksportu oraz uzyskanie kapitału inwestycyjnego w Polsce. Kapitał zewnętrzny to miejsca pracy, a dotarcie do rynków krajów rozwijających się szybko to szanse polskiego przemysłu _ - mówił prezydent podczas dzisiejszego briefingu przed wylotem do Azji.

W jego ocenie działania na rzecz zwiększenia polskiego eksportu na rynki pozaeuropejskie to _ najbardziej prawidłowy kierunek działań _ poprawiających kondycję gospodarki polskiej w okresie wychodzenia Unii Europejskiej z kryzysu. _ To jest także szansa na podtrzymanie tego zasadniczego koła zamachowego polskiej gospodarki _ - zaakcentował Komorowski.

Zapowiedział, że podczas wizyty w stolicy Mongolii, Ułan Bator, zostanie podpisana między resortami polskimi a mongolskimi deklaracja dotycząca współpracy w obszarze górnictwa i maszyn górniczych. _ Pragnę przypomnieć, że jest to obszar, w którym się od wielu lat specjalizujemy, gdzie (...) możemy mieć także szansę poprzez eksport polskiej myśli, technologii i maszyn, a także zaangażowania polskich geologów. Nie będę ukrywał, że za tą wspólną deklaracją stoi perspektywa kontraktów, o które będziemy się ubiegali, na wartość ok. 100 mln dol. _ - wyjaśnił prezydent.

Podkreślił, że także Korea Płd. jest krajem, z którym mamy wiele wspólnych punktów. _ Bo przecież kapitał koreański był w Polsce jako jeden z najwcześniejszych (...), w okresie, kiedy jeszcze wiele innych firm światowych się wahało, nie bardzo wierząc w szanse gospodarki polskiej (...) Dzisiaj kapitał koreański zainwestowany w Polsce jest drugim co do wielkości azjatyckim kapitałem po Japonii. To oznacza konieczność wykorzystania już zbudowanych szans _ - dodał Komorowski.

_ Ważne jest również wykorzystanie tego, o co zabiegali Koreańczycy m.in. oczekując poprawienia przepisów dotyczących specjalnych stref ekonomicznych. Na tym im szczególnie zależało, aby wyznaczyć (...) odpowiednio odległe terminy obowiązywania ulg podatkowych i innych rozwiązań preferujących kapitał angażujący się w strefach ekonomicznych w Polsce. To stało się faktem, który należy teraz wykorzystać na rzecz zachęcenia kapitału koreańskiego do jeszcze głębszego zaangażowania w Polsce. To zresztą bardzo ciekawy kapitał - firmy elektroniczne, które także angażują się w budowę centrów technicznych w Polsce i łożą spore pieniądze na budowanie nowych szans technologicznych z wykorzystaniem polskich techników, inżynierów _ - relacjonował prezydent.

Jego zdaniem wizyta jest także szansą na zbudowanie nowych perspektyw dla polskiego przemysłu. W Mongolii ma to być budownictwo, przemysł rolno-spożywczy i górniczy. W Korei - także przemysł rolno-spożywczy, kosmetyczny i farmaceutyczny.

W poniedziałek w Ułan Bator Komorowski spotka się z prezydentem Mongolii Cachiagijnem Elbegdordżem, premierem i przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego (parlamentu) Mongolii. Prezydent weźmie też udział w polsko-mongolskim Forum Gospodarczym. Stamtąd uda się do Korei Południowej. We wtorek w Seulu będzie rozmawiał z prezydent tego państwa panią Park Geun Hie oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei. W środę prezydent m.in. weźmie udział w otwarciu Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesu oraz gali _ Polsko-Koreańska Noc Biznesu _; spotka się też ze studentami i kadrą Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk.
Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)