Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Warszawy każe płacić za mosty?

0
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca Hannie Gronkiewicz-Waltz, że chce wprowadzić opłaty za przejazd mostami.

Prezydent Warszawy każe płacić za mosty?
(PAP/Jacek Turczyk)
bEEMXBTV

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz, że chce wprowadzić opłaty za przejazd mostami. To podzieli miasto - mówią politycy PiS. Nie zamierzamy podjąć prac nad wprowadzeniem takich opłat - odpowiada Gronkiewicz-Waltz.

_ - Most to jest budowla szczególnego rodzaju, która łączy i integruje _ - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej zorganizowanej na stołecznym Moście Świętokrzyskim. _ Ze zdziwieniem dowiadujemy się, że mosty, których w Warszawie jest dużo za mało mają być płatne _ - mówił. Zwrócił uwagę, że taką możliwość przewiduje przyjęta w 2009 roku _ Strategia Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy do 2015 roku _. W opinii prezesa PiS oznaczałoby to, że Warszawa podzielona byłaby na enklawy, a Wisła będzie swojego rodzaju granicą.

_ - Pani prezydent zapomniała o Pradze i ten potencjał, który jest tam zgromadzony jest niewykorzystywany. Możemy mówić o swojego rodzaju dyskryminacji _ - ocenił Kaczyński.

bEEMXBTX

O tym, że Praga jest ważna przekonywał także prof. Piotr Gliński wymieniany jako ewentualny kandydat PiS na prezydenta stolicy. Praga potrzebuje m.in. dokończenia dwóch linii tramwajowych, by miasto nie było podzielone - mówił. _ Praga wymaga docenienia i troski _ - dodał.

Stołeczni radni zarzucali z kolei prezydent Warszawy obniżanie nakładów na edukację i kulturę na Pradze, a także brak planów zagospodarowania przestrzennego.

Kaczyński pytany o stołecznych radnych PiS, którzy poparli strategię z 2009 roku, zapewnił, że oni nie są już w partii. Pozostali radni PiS wstrzymali się od głosu, co - zdaniem Kaczyńskiego - _ było w gruncie rzeczy powiedzeniem nie tej strategii _.

W oświadczeniu opublikowanym na stronach stołecznego ratusza Gronkiewicz-Waltz zapewniła natomiast, że nigdy nie pracowano i nie ma zamiaru _ podjąć prac nad wprowadzeniem opłat dla kierowców za przejazd mostami, tunelami i inną miejską infrastrukturą _.

bEEMXBUd

Przekonywała też, że strategia rozwoju systemu transportowego Warszawy to _ zbiór narzędzi, stosowanych w Europie i na świecie, wskazujących możliwe rozwiązania prowadzące do równoważenia sytemu transportu _. _ Możliwość wprowadzenia opłat za korzystanie z mostów, tuneli czy płatnego wjazdu do centrum to jednak tylko jedna z setek opcji. Opcji, na którą się nie godzę _ - zaznaczyła.

_ - Rozwiązaniem, które wprowadzam od lat, jest zachęcanie mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, ale nie poprzez wprowadzanie dodatkowych opłat, a poprzez ułatwienia w podróżowaniu komunikacją miejską poprzez m.in. inwestowanie w nowe autobusy, tramwaje, pociągi SKM i metra, budowę nowej infrastruktury, w tym kluczowe inwestycje: II linia metra i obwodnica Warszawy, a także bardzo popularne parkingi Parkuj i Jedź. To jest prawdziwa alternatywa, która zachęci warszawiaków do przesiadania się z samochodów do komunikacji publicznej _ - napisała prezydent stolicy.

Jej zdaniem _ w ciągu ostatnich lat w Warszawie powstały rozwiązania drogowe, które ułatwiają mieszkańcom poruszanie się po mieście _.

Z kolei na konferencji w Sejmie posłowie PiS przekonywali, że utrudnienia w ruchu w Warszawie są coraz większe. _ Dziś przejazd Trasą Siekierkowską, Doliną Służewiecką to gehenna. Samochody stoją cały dzień _ - mówił warszawski poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Kwiatkowski. Domagał się również pilnego zwołania sejmowej komisji infrastruktury, na którym przedstawiciele rządu wyjaśniliby, czy jest przygotowana dokumentacja dotycząca południowej obwodnicy Warszawy.

bEEMXBUe
Czytaj więcej w Money.pl
Spotem w prezydent. PiS się rozkręca Partia uruchamia wielką kampanię referendalną w mediach. Będzie wielka litera _ W _.
Cimoszewicz wziąłby udział w referendum Polityk lewicy głosowałby za pozostaniem Hanny Gronkiewicz - Waltz na stanowisku prezydent stolicy.
Jarosław Kaczyński zaagituje na ulicach Partia intensyfikuje kampanię. Prezes będzie namawiał mieszkańców Warszawy do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.
bEEMXBUy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)