Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent zatwierdził abolicję dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Od 2012 r. cudzoziemcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 r. będą mogli zalegalizować swój pobyt.

Prezydent zatwierdził abolicję dla cudzoziemców
(prezydent.pl/GFDL)

Polska jako kraj rozwijający się jest coraz atrakcyjniejsza dla cudzoziemców, konieczna jest więc świadoma polityka imigracyjnej - mówił dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu ustaw wprowadzających m.in. abolicję dla cudzoziemców przebywających w Polsce.

Regulacje zostały przyjęte przez Sejm 28 lipca. Ich zapisy wejdą w życie na początku 2012 roku. Zgodnie z nimi abolicją objęci są cudzoziemcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 roku. Tym razem (to już trzecia abolicja) przepisy są bardziej liberalne niż te z lat ubiegłych. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę.

- _ Chcemy, aby Polska była krajem otwartym, gościnnym, i przyjaznym dla osób szukających w naszym państwie nowych szans na lepsze życia _ - mówił prezydent po podpisaniu nowych przepisów.

Jak dodał fakt, że jest to już trzecia abolicja dla cudzoziemców, jest sygnałem, że brakuje systemowych rozwiązań regulujących na bieżąco kwestie pobytu w Polsce. Zaznaczył, że dlatego po wyborach będzie zachęcać przyszły rząd i sam podejmie kroki umożliwiające określenie _ świadomej polityki imigracyjnej, tworzącej swoiste preferencje jak i warunki regulujące kwestie pobytu cudzoziemców _.

- _ Dzisiaj jest to swoista amnestia, ale sądzę, że powinniśmy wypracować świadomą politykę imigracyjna na przyszłość _ - mówił prezydent.

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku cudzoziemców, którym odmówiono statusu uchodźcy i orzeczono wydalenie z Polski, wymogiem uzyskania zezwolenia będzie nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 roku. O wydanie zezwolenia na zalegalizowanie pobytu będą mogli również wystąpić cudzoziemcy, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie o nadanie statusu uchodźcy (wszczęte w związku ze złożeniem kolejnego wniosku w tej sprawie). Zezwolenie na pobyt czasowy dla osób objętych abolicją będzie udzielane na dwa lata (jeden rok okazał się zbyt krótki). W trakcie takiego pobytu cudzoziemiec będzie mógł zatrudnić się bez zezwolenia - na podstawie umowy o pracę.

Więcej o cudzoziemcach w Polsce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t89297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cudzoziemcy;beda;mogli;latwiej;zalegalizowac;pobyt;w;polsce,114,0,859506.html) Będzie łatwiej o legalny pobyt w Polsce Rząd przyjął projekt ustaw o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców oraz nowelizacji ustaw o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce i o cudzoziemcach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t132555.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bedzie;latwiej;o;alimenty;od;cudzoziemcow,72,0,858440.html) Będzie łatwiej o alimenty od cudzoziemców Liczbę międzynarodowych par żyjących w Unii szacuje się na 16 mln, rocznie dochodzi do miliona rozwodów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t132229.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/polskie;mieszkania;nieatrakcyjne;dla;cudzoziemcow,114,0,852082.html) Polskie mieszkania nieatrakcyjne dla cudzoziemców? Łączna powierzchnia lokali mieszkalnych, jak i użytkowych zakupionych przez obcokrajowców zwiększyły się kilkukrotnie od 2005 do 2010 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)