Notowania

węgry
08.09.2015 14:38

Problem uchodźców narasta. Unia Europejska przeznaczy 4 mln euro dla Węgier

Pieniądze mają być przeznaczone na poprawę infrastruktury dla migrantów, dodatkowy personel i wyposażenie ośrodków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Komisja Europejska przydzieliła we wtorek Węgrom 4 mln euro wsparcia w związku z napływem imigrantów i uchodźców do tego kraju. Pieniądze mają być przeznaczone na poprawę infrastruktury dla migrantów, dodatkowy personel i wyposażenie ośrodków.

O nadzwyczajną pomoc Węgry zwróciły się do KE w połowie sierpnia w obliczu fali migrantów, którzy przedostają się do tego państwa przez granicę z Serbią. Środki pochodzą z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Pod koniec września komisarz UE ds. migracji Dmitris Awramopulos ma udać się do Budapesztu.

Od piątku do niedzieli na całych Węgrzech ujęto 55 386 uchodźców, a do kraju przedostają się nowi uchodźcy z Serbii, gdzie w weekend przybyło 5 tys. osób z Macedonii - podała węgierska policja. Służby węgierskie spodziewają się w związku z tym w najbliższych dniach kolejnej fali przybyszów. Zdaniem ekspertów napływ uchodźców wzmaga się na skutek decyzji rządu węgierskiego, który zapowiedział, że od 15 września zaostrzy zasady ochrony granic i kary za ich nielegalne przekroczenie.

W piątek rządy Austrii i Niemiec wydały zgodę na wjazd migrantów z Węgier na swe terytoria bez kontroli i biurokratycznych procedur w odpowiedzi na nadzwyczajną sytuację z uchodźcami.

Komisja Europejska poinformowała także, że przeznaczyła 5 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji dla Austrii na wsparcie działań administracyjnych, związanych z napływem uchodźców i poprawę warunków przyjmowania azylantów.

Węgry będą odsyłały część migrantów

Węgierskie władze będą rejestrować wszystkich napływających imigrantów, a tych, których uznają za imigrantów na tle zarobkowym, odeślą do krajów, z których wjechali na terytorium Węgier - zapowiedział tydzień temu minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Peter Szijjarto powiedział, że Węgry, które borykają się w ostatnich miesiącach z ogromnym napływem imigrantów, nie popierają ustalonego przez UE systemu kwotowego rozdziału przybyszów, gdyż uważają, że tylko zachęca on potencjalnych migrantów i przemytników ludzi.

- Planujemy rejestrację wszystkich imigrantów niezależnie od faktu, że nie jesteśmy pierwszym krajem, do którego przybywają. Zarejestrujemy każdego, kto złoży wniosek o azyl i podda się procedurze - powiedział dziennikarzom na marginesie konferencji w Bledzie w Słowenii. Dodał, że tych, którzy odmówią dokonania formalności, władze będą traktować jako imigrantów zarobkowych i usuwać ich z kraju.

- Jeśli decyzja będzie pozytywna, uchodźca będzie mógł u nas pozostać, jeśli jednak nie, nie możemy dawać schronienia imigrantom zarobkowym, gdyż nie uniesiemy takiego ciężaru, więc będą musieli wrócić tam, skąd pochodzą - dodał.

Tagi: węgry, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz