Notowania

lot
25.07.2013 20:34

Problemy LOT-u. WZA podjęło decyzję ws. spółki

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskich Linii Lotniczych LOT obniżyło kapitał zakładowy spółki o kwotę ponad 443 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Iwanczuk/Reporter)

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskich Linii Lotniczych LOT obniżyło kapitał zakładowy spółki o kwotę ponad 443 mln zł - poinformowała dyrektor biura komunikacji społecznej MSP Magdalena Kobos. Dzięki temu spółka wyrówna straty z ubiegłych lat.

_ - WZA PLL LOT podjęło uchwałę o obniżeniu kapitału spółki celem pokrycia strat z lat ubiegłych _ - powiedziała Kobos. Wyjaśniła, że obniża się kapitał zakładowy spółki o kwotę 443 mln zł 196 tys. 963 zł poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, ze 100 zł do 1 zł, to jest do kwoty 4 mln 476 tys. 737 zł.

Jak napisano wcześniej w ogłoszeniu zwołaniu WZA PLL LOT, jest to operacja rachunkowa, związana z pokryciem strat z lat ubiegłych, która ma doprowadzić do ukształtowania wysokości nominalnej kapitału zakładowego spółki na poziomie zbliżonym do jego realnej wartości. Kobos poinformowała również, że WZA w czwartek udzieliło absolutorium członkom rady nadzorczej PLL LOT.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wysłał w drugiej połowie czerwca do Komisji Europejskiej plan restrukturyzacji PLL LOT. Dokument ten warunkowo zatwierdził minister skarbu. LOT oczekuje dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł.

Wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział w tym tygodniu PAP, że wynik PLL LOT z działalności podstawowej za pierwsze półrocze jest o ok. 20 mln zł lepszy, niż ten zapisany w planie restrukturyzacji.

W połowie grudnia MSP ujawniło, że LOT ma kłopoty finansowe, dlatego zarząd przewoźnika wystąpił do ministra skarbu o przyznanie 400 mln zł pomocy w pierwszej transzy. Resort pozytywnie zaopiniował wniosek PLL LOT. MSP uzależniło jednak udzielenie pomocy m.in. od prowadzonego przez KE postępowania w tej sprawie, ale także od sytuacji spółki.

400 mln zł pożyczki, które firma dostała w grudniu 2012 r., przeznaczono na spłatę przeterminowanych zobowiązań i pokrycie strat operacyjnych. Komisja Europejska w maju warunkowo zatwierdziła udzielenie pożyczki.

PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników. Walne Zgromadzenie PLL LOT kontynuowało w czwartek obrady, przerwane 12 lipca bieżącego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
LOT czeka na odszkodowanie od Boeinga Minister skarbu Włodzimierz Karpiński ujawnił, na ile spółka szacuje swoje straty z tytułu uziemienia Dreamlinerów.
Straty LOT. Minister ujwania skalę Mikołaj Budzanowski: _ spółce potrzebna jest radykalna restrukturyzacja _. Opozycja domaga się jego głowy.
LOT poprawił wynik za pierwsze półrocze Wynik PLL LOT z działalności podstawowej za pierwsze półrocze jest o ok. 20 mln zł lepszy, niż ten zapisany w planie restrukturyzacji.
Tagi: lot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz