Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Przemysł trzynasty miesiąc w górę. Wzrost przebił oczekiwania

124
Podziel się:

W maju produkcja przemysłowa była o 5,4 proc. większa niż rok wcześniej - informuje Główny Urząd Statystyczny. Dane dużo słabsze w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale lepsze niż spodziewał się tego rynek. Prawdziwy boom widać w budownictwie.

Produkcja okazała się zbliżona do oczekiwań największych optymistów
Produkcja okazała się zbliżona do oczekiwań największych optymistów (MAN Truck & Bus)

Po kwietniowym wzroście przemysłu o 9,3 proc. mamy maj z zaledwie 5,4 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny. Czy to oznaka słabości? Bardziej, mniejszej liczby dni roboczych.

W maju przypadały trzy dni świąteczne, więc z natury rzeczy mieliśmy dwa długie weekendy. W tej sytuacji biadać, że przemysł radził sobie gorzej niż w kwietniu, byłoby lekkim nadużyciem. Wbrew pozorom dane są bardzo dobre.

Ekonomiści ankietowani przez ISBNews dawali szanse na średnio 4,2 proc. wzrostu, więc ich oczekiwania zostały mocno przebite. Największy optymista prognozował +7,8 proc., a największy pesymista +3 proc.

Problem cały czas stanowi górnictwo, które nie tylko się nie rozwijało, ale nawet "zwijało" w maju o 2,2 proc.

Zobacz także: Zobacz też: W Polsce powstaną podzespoły do satelitów i statków kosmicznych

Początek 2018 roku w polskim przemyśle był bardzo udany i pierwsze dwa miesiące zaliczyliśmy z ponad 7-procentowymi wzrostami rok do roku. Po miesiącu przerwy, kiedy w marcu wzrost był zaledwie 1,8-procentowy, w kwietniu tempo było wysokie - najwyższe od roku. Maj, mimo mniejszej liczby dni roboczych potwierdza, że przemysł jest rozpędzony.

Najmocniejszy wzrost zaliczyła branża energetyczna - w maju rosła 7,9 proc. rok do roku. Przetwórstwo przemysłowe osiągnęło 5,5-procentową dynamikę, a branża wodno-ściekowa 5,2-procentową.

W stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 spośród 34 działach przemysłu. Najlepiej wiodło się branży produkcji maszyn i urządzeń - 21,0 wzrost rdr. Sektor koksu i nafty wykazał dynamikę 12,8-procentową, a wyrobów z metali oraz pozostałego sprzętu transportowego - po 10,0 proc. Spadek poza górnictwem zaliczyła m.in. produkcja wyrobów farmaceutycznych - o 25,7 proc. rdr.

- Dane o produkcji eksportowej potwierdzają, że efekty układu kalendarza mające wpływ na wyniki na przełomie pierwszego i drugiego kwartału prawdopodobnie skończyły się a branże eksportowe nadal kontynuują wzrosty mimo sygnałów słabszej koniunktury w strefie euro. Jednakże nadal uważamy, że popyt zewnętrzny w miarę upływu czasu będzie się osłabiać - podają ekonomiści PKO BP.

Prawdziwy boom widać w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o aż 20,8 proc., wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 18,3 proc. Szczególnego napędu dostała budowa dróg i mostów - wzrost był o aż 40,8 proc. rdr. Dużo gorzej wyglądała branża wznoszenia budynków - wzrost o zaledwie 2,1 proc. rdr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
jamjest
6 lat temu
No to boom jest w budownictwie, a nie w PRZEMYŚLE. Przemysł ma się tak sobie. Budownictwo ruszyło, bo państwo zaczęło budować czynszówki, ale "dziwnych" oddalonych od cywilizacji miejscach, więc developerzy stwierdzili, że może oni też zaczną budować takie małe klitki 30-40 m2 pod wynajem...
leonid
6 lat temu
to dlaczego nadal zarabiamy po 1500zl. takich pracodawcow nalezy wysylaci do obozu wraz z rodzinom Pamientacie czym skoniczyla sie sanacja kapitalisici to mordercy
Kolo z Pikolo
6 lat temu
Ja mam od dawna nieograniczony limit płatności zbliżeniowych - zbliżam się do kasjerki z gotówką w ręku !
Dgd982iurixie...
6 lat temu
4i83838009o877737837978999999999999999979i3i2i2iwi2iweieie9e9ru3e7tyutbyahej3u y g5gt
Marcin 123
6 lat temu
Dobrze że dodruk pieniądza ma się w najlepsze...stąd kredyt bez limitu, przy okazji łupiąc pracujących.szkoda słów
...
Następna strona