Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa mocno wyhamowała

0
Podziel się:

Ekonomiści nie spodziewali się, że sytuacja polskiej gospodarki tak bardzo się pogorszy.

Produkcja przemysłowa mocno wyhamowała
(Nejron/Dreamstime)

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 1,2 proc. rok do roku, po wzroście o 4,6 proc. w maju, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,0 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Aktualizacja 16:11

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w czerwcu rok do roku o 2,6 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 2,0 proc.

Tymczasem ankietowani na ten temat ekonomiści prognozowali, że produkcja przemysłowa w czerwcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 4,1 proc., natomiast w porównaniu z majem wzrosła o 0,8 proc.

Produkcja przemysłowa w czerwcu tego roku wzrosła w 18 działach gospodarki, a spadła w 16. _ W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 11,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 9,3 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 8,2 proc., artykułów spożywczych - o 7,0 proc., maszyn i urządzeń - o 5,7 proc. oraz wyrobów z metali - o 4,8 proc. _- napisano w komentarzu GUS do danych.

Dodano, ze _ spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 12,5 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 9,2 proc., w produkcji mebli - o 8,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7,6 proc. oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 7,2 proc. _.

Z kolei ceny produkcji przemysłowej w czerwcu wzrosły o 4,4 proc. rok do roku, po wzroście o 5,2 proc. po korekcie rok do roku w maju. W ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści prognozowali jednak, że ceny producentów w czerwcu wzrosły o 4,6 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.

Dane o produkcji przemysłowej i budowlanej rozczarowały - ocenia ekonomista Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska. Jego zdaniem słabe dane to sygnał nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. Ekspert tłumaczy, że polska gospodarka coraz mocniej odczuwa spowolnienie u głównych partnerów Polski, w tym w Niemczech.

Choć od stycznia do czerwca oddano do użytku o blisko jedną czwartą mieszkań więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego, Piotr Bujak tłumaczy, że do odbiorców trafiają mieszkania kupione wcześniej i wkrótce również w tej branży zobaczymy spowolnienie.

Z danych GUS wynika, że w pierwszych 6 miesiącach tego roku oddano do użytku blisko 70 tys. mieszkań.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące dane z polskiego przemysłu Wyniki podane przez GUS nie potwierdziły wcześniejszych przewidywań analityków.
Olbrzymie zaskoczenie. Oto najnowsze dane z Niemiec Sprawdź, jak radzi sobie przemysł naszego zachodniego sąsiada.
Są nowe dane o produkcji przemysłu w USA Produkcja przemysłowa w USA w czerwcu 2012 r. wzrosła o 0,4 proc. W maju wskaźnik spadł o 0,2 proc. - podała Rezerwa Federalna .
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)