Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa w sierpniu rdr spadła o 1,9 procenta

0
Podziel się:

Produkcja przemysłowa spadła rok do roku o 1,9 procenta. Analitycy spodziewali się wzrostów.

Produkcja przemysłowa w sierpniu rdr spadła o 1,9 procenta
(SSE Mielec)

Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 1,9 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z lipcem zmniejszyła się o 8,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się, że w ujęciu rocznym produkcja urośnie o 0,5 proc., a mdm spadnie o 5,6 proc.

_ Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,2 proc. niższym w porównaniu z lipcem br. _ - napisano w komunikacie GUS.

Dodano w nim, że w stosunku do sierpnia ub.r. spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 19 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 18,6 proc., napojów - o 11,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 7,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 6,6 proc., w produkcji artykułów spożywczych - o 4,7 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 4,3 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 3,4 proc.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub.r. wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,4 proc., mebli - o 11,2 proc., maszyn i urządzeń - o 4,8 proc., urządzeń elektrycznych - o 4,3 proc., wyrobów z metali - o 3,9 proc., metali - o 3,0 proc. oraz papieru i wyrobów z papieru - o 2,7 proc.

_ W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 0,8 proc. _ - czytamy w komunikacie.

Wskazano w nim ponadto, że według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane, które zatrudniają więcej niż 9 osób, była w sierpniu br. o 3,6 proc. niższa niż przed rokiem (wobec spadku o 11,1 proc. w sierpniu ub. roku) i o 5,4 proc. niższa w porównaniu z lipcem br.

Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 1,0 proc. wyższym niż w sierpniu ub.r. i o 1,8 proc. niższym niż w lipcu br.

_ O spadku produkcji w porównaniu z sierpniem ub. roku zadecydowały gorsze o 15,7 proc. wyniki przedsiębiorstw specjalizujących się w robotach związanych z budową budynków. Wyższa niż przed rokiem była natomiast produkcja zrealizowana w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,1 proc. oraz w podmiotach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 3,6 proc. _ - napisano w komunikacie GUS.

_ W porównaniu z lipcem br. spadek produkcji odnotowano w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków - o 10,6 proc. oraz budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,1 proc., natomiast niewielki wzrost dotyczył jednostek wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 0,1 proc. _ - dodano.

W okresie styczeń-sierpień br. produkcja budowlano-montażowa była o 5,2 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku, kiedy notowano spadek o 17,2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)