Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Prof. Orłowski: A teraz włożę kij w mrowisko

0
Podziel się:

Ekonomista z Rady Gospodarczej przy premierze o walce z kryzysem eurozony.

Prof. Orłowski: A teraz włożę kij w mrowisko

Money.pl: Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy cieszy się z ustaleń ostatniego szczytu UE. Mówi: _ Dokonaliśmy już dużego postępu _. Są jednak też głosy, że spotkanie, które miało dać odpowiedź na pytanie, czy Europa poradzi sobie z kryzysem to porażka. Kto ma rację?

*Prof. Witold Orłowski, ekonomista: *Nie ma jeszcze czego oceniać. Będziemy mogli o ocenach mówić po jutrzejszym szczycie. Jak na razie zostało tylko powiedziane, że na następnym szczycie będzie podjęta jakaś decyzja.

Te decyzje, które zostaną podjęte, jeśli w ogóle, to będzie już ostateczna recepta na kryzys?

Musimy sobie powiedzieć wprost, że będzie to decyzja polityczna i nie musi ona oznaczać rozwiązania problemu. Pokaże jednak jasną ścieżkę, którą trzeba będzie iść, żeby ten problem rozwiązać.

Bardzo nerwowy był ten ostatni szczyt. Nicolas Sarkozy starł się z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. _ - Mówicie nam, że euro wzbudza w was nienawiść, a chcecie ingerować w nasze spotkania _ – denerwował się prezydent Francji. Także Polacy chcą brać udział w szczycie eurostrefy. Słusznie domagamy się prawa do podejmowania decyzji razem z eurogrupą?

Musimy, bo euro jest wspólną walutą Unii Europejskiej. Prawdą jest, że Francja bardzo wyraźnie dąży do tego, żeby wszystkie sprawy załatwiać tylko w grupie _ siedemnastu _ i dość nerwowo reaguje na próby czyjegokolwiek dostania się do tej grupy.

*Czytaj komentarz Money.pl *Rządzą nami tchórze. Ty za to zapłacisz
Natomiast my uważamy, że jest inaczej. Każda strona ma oczywiście swoje argumenty, ale nie ma wątpliwości, że w naszym interesie jest to, żeby decyzja była ogólnounijną, a nie tylko _ siedemnastki _, która używa euro.

Można oczywiście pytać, czy Anglicy powinni, bo w ich przypadku euro może, ale nie musi być wspólną walutą. Natomiast Polska nie ma takiego wyjścia, u nas pozostaje tylko kwestia tego kiedy przyjmiemy euro.

Te decyzje, o których mówiliśmy wcześniej, muszą dotyczyć bankructwa Grecji. Bo chyba oczywistym jest, że Europa już się z nim pogodziła.

Dyskusje o bankructwie Grecji to jest temat zamknięty. Wiadomo, że musi ono być. Zostało tylko pytanie, jak je przeprowadzić.

Angela Merkel mówi: _ strefa euro przetrwa i będzie silna _.

Wszystkie te szczyty i dyskusję właśnie po to są. Również uważam, że euro przetrwa.

Nie ma więc żadnych niebezpieczeństw?

Nie, tylko te słowa kanclerz Niemiec to jest dla mnie deklaracja, że szybko zostanie osiągnięte porozumienie wzmacniające strefę euro. Angela Merkel mówiąc to, mam nadzieję, jest pewna że to się stanie. Jestem skłonny wierzyć w to, że ona wie co mówi.

Wiemy już, że Grecja musi zbankrutować, wiemy, że wszyscy będą musieli za to zapłacić. Jaki koszt poniosą Polacy, polskie banki i ich klienci?

Koszty jakie będziemy musieli ponieść, będą niewielkie. Myślę, że znacznie większe byłyby, gdyby doszło do niekontrolowanego bankructwa Grecji, bo wtedy z całą pewnością cały świat by to bardzo poważnie odczuł.

Myślę, że jeśli jutro dojdzie do dobrego porozumienia, to wtedy klienci polskich banków nie powinni odczuć tego w żaden znaczący sposób.

Można powiedzieć, że koszty ratowania będą mniejsze niż koszty nieratowania?

Nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości. Wkładając jednak kij w mrowisko powiem, gdyby decyzja była podjęta już rok temu, to te koszty byłyby jeszcze mniejsze niż w tej chwili.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t161035.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;dziekuje;slowacji;za;przyjecie;reformy;efsf,114,0,935794.html) Jedno głosowanie i Unia odetchnęła z ulgą Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podziękował Słowacji za zatwierdzenie pakietu ratunkowego dla strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t36612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zbliza;sie;globalny;kryzys;ekspert;ratowanie;bankow;nic;nie;da,95,0,932447.html) Idzie recesja? Ekspert: Nie pomagać bankom Światu grozi kolejny kryzys finansowy i recesja głównie z powodu sytuacji politycznej w Europie i USA, która uniemożliwia trwałe rozwiązanie problemu zadłużonych państw i banków - uważa profesor ekonomii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, Matthias Matthijs.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t157832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;zbankrutuje;w;grudniu;juz;zdecydowali,82,0,925010.html) Grecja zbankrutuje w grudniu. Już zdecydowali Grecy swoje kłopoty zawdzięczają rządom z lat osiemdziesiątych.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)