Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prof. Staniszkis: "Kaczyński lepiej niż Tusk odniósł się do polskich realiów"

0
Podziel się:

- Było to postawienie na rozwój i wolność jako łączące rynek i państwo- oceniła socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, komentując przemówienia szefów PiS i PO.

Prof. Staniszkis: "Kaczyński lepiej niż Tusk odniósł się do polskich realiów"
(Brykczynski/REPORTER)
bEUvbMMl

- _ Wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem, bo widać tam było zdecydowanie nowe akcenty. Było to postawienie na rozwój i wolność jako łączące rynek i państwo, bez przeciwstawiania sobie 'Polski solidarnej' i 'Polski liberalnej' _ - powiedziała Staniszkis.

W jej ocenie, prezes PiS silnie zaznaczył rolę Polski w Europie. - _ Ale w Europie nie federalistycznej i nie hierarchicznej, tylko w Europie tworzącej zróżnicowane instytucje pozwalające wykorzystać i doganiać inne kraje w kwestii rozwojowej _ - podkreśliła socjolog.

Oceniła, że słowa Kaczyńskiego oznaczają, że PiS nie będzie przyjmował obronnej strategii wobec Unii Europejskiej.

bEUvbMMn

_ Ważne jest podkreślanie podmiotowości w walce o korzystne dla nas rozwiązania w toczącej się obecnie dyskusji o polityce rolnej, a także o rozwiązania, które pozwolą wykorzystać obecność w Unii, by wyjść z zacofania _ - powiedziała Staniszkis.

Zaznaczyła też, że w przemówieniu Kaczyńskiego spodobał jej się silny akcent na to, że _ - Polacy mogą być dumni z ich woli wolności _. _ Do tej pory w PiS występował raczej jako syndrom ofiary. Byłam dumna, że Jarosław Kaczyński tak to przekonująco pokazał _ - dodała.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m158032.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polsce;potrzebna;jest;zmiana;wladzy,183,0,1292215.html) *Polsce potrzebna jest zmiana władzy? * Szef PiS przyjechał do Bełchatowa w ramach swojego objazdu po Polsce. Dziś odwiedza woj. łódzkie i świętokrzyskie. Profesor pozytywnie oceniła też przemówienie szefa PO, premiera Donalda Tuska, choć uznała je za słabsze od przemówienia Kaczyńskiego.

_ - W wypadku Tuska to było dobre przemówienie i w jego stylu, czyli z powoływaniem się na obietnice. Ale słyszeliśmy już takie przemówienia i obietnice głównie za pieniądze europejskie. To już nie robi takiego wrażenia _ - stwierdziła Staniszkis. Podkreśliła, że wystąpieniu Tuska zabrakło pobudzania energii Polaków.

bEUvbMMt

Wśród celnych sformułowań Tuska krytycznie odnoszących się do polityki PiS Staniszkis wymieniła słowa premiera dotyczące unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Tusk nazwał przyjęcie tego pakietu dramatycznym błędem poprzedników, którym PiS niesłusznie obarcza dziś PO.

Podsumowując Staniszkis powiedziała, że za _ lepsze i bardziej odnoszące się do polskich realiów i do polskich problemów _ uznaje wystąpienie prezesa PiS.

Skomentowała też słowa przewodniczącego NSZZ _ Solidarność _ Piotra Dudy, który powiedział podczas kongresu PiS, że _ premier obecnego rządu, to tchórz i kłamca _. Szef _ Solidarności _ skrytykował w ten sposób rząd w sprawie podwyższenia płacy minimalnej i zapisów dotyczących elastycznego czasu pracy. _ Nawet Komisja Europejska zgadza się, że u nas te najniższe płace są głównym problemem dla emerytur _ - powiedziała Staniszkis.

Czytaj więcej w Money.pl
"Z rządem nie można rozmawiać. Premier to tchórz i kłamca" -_ Dziś zjawia się pod kordonem BOR-u, policji, ochroniarzy i obraduje co będzie lepsze dla naszej ojczyzny - _ mówił Piotr Duda, szef Solidarności podczas kongresu PiS.
Konwencja PO. Dziś decyzja o wyborach w partii Wciąż nie wiadomo, czy o funkcję przewodniczącego będzie ubiegał się Grzegorz Schetyna. Niewykluczone, że decyzję w tej sprawie ogłosi dzisiaj.
Szykuje się poważny cios w rząd Tuska Partia Jarosława Kaczyńskiego może wygrać wybory do rady miasta, a jej kandydat na prezydenta Jerzy Wilk może liczyć na najwięcej głosów - 26 procent.
bEUvbMMO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)