Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Prognoza cen paliw. To będzie najtańsza majówka od trzech lat

0
Podziel się:

Analitycy mają bardzo optymistyczne wieści dla kierowców.

Prognoza cen paliw. To będzie najtańsza majówka od trzech lat
(Reporter)

Ostatni miesiąc przyniósł skok cen ropy naftowej na rynkach już o ponad 3 procent. Z drugiej jednak strony kierowcy w Polsce płacą teraz za paliwo najmniej od trzech lat. To zasługa mocnego złotego, który powinien również sprawić, że nie przepłacą oni na stacjach benzynowych podczas weekendu majowego.

W Polsce szykuje się dość tania majówka, przynajmniej jeżeli chodzi o ceny paliw na stacjach benzynowych. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał Money.pl, zarówno benzyna, jak również diesel i gaz powinny w najbliższych tygodniach ustabilizować się na obecnych poziomach.

- _ Kierowcom bez wątpienia sprzyja w tej chwili bardzo mocny złoty _, _ który nawet do trzeciego kwartału tego roku ma szansę utrzymać się w okolicach trzech złotych za dolara _ - podkreśla Marcin Kiepas, analityk rynku walutowego z firmy brokerskiej Admiral Markets.

Najdroższe paliwo na Warmii i Mazurach

- _ W ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować jedynie niewielki wzrost cen hurtowych wszystkich rodzajów paliwa _ - mówi w rozmowie z Money.pl Dorota Gudaś, analityk z firmy BM Reflex zajmującej się analizą rynku paliwowego. - _ Oznacza to, że w najbliższym czasie ceny detaliczne powinny być dość stabilne, ewentualnie na niektórych stacjach będzie można zaobserwować ich wzrost o najwyżej kilka groszy na litrze _.

A to oznacza, że polscy kierowcy mieli nie tylko najtańsze od trzech lat Święta Wielkanocne, ale podobnie będzie wyglądać również majówka. Średnia cena benzyny Pb95 oraz diesla powinna utrzymać się w okolicach 5,32 złotego za litr, LPG - 2,56 złotego za litr. Nieco więcej zapłacą kierowcy tankujący benzynę Pb98 - około 5,55 złotego za litr.

Analityk BM Reflex zwraca jednak uwagę na spore zróżnicowanie cen, jeżeli chodzi o poszczególne regiony Polski. Najtańszymi województwami są teraz dolnośląskie oraz śląskie. Najwięcej zapłacą za to kierowcy, którzy wolny, majowy weekend postanowią spędzić na Warmii i Mazurach. Tam benzyna na stacjach będzie droższa nawet o kilkanaście groszy na litrze.

Średnie ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce
Województwo Pb95 Pb98 ON LPG
Dolnośląskie 5,24 5,40 5,21 2,54
Kujawsko-Pomorskie 5,37 5,59 5,34 2,52
Lubelskie 5,28 5,50 5,29 2,49
Lubuskie 5,32 5,56 5,36 2,62
Łódzkie 5,30 5,54 5,29 2,49
Małopolskie 5,36 5,60 5,36 2,57
Mazowieckie 5,34 5,57 5,32 2,56
Opolskie 5,36 5,53 5,38 2,61
Podkarpackie 5,33 5,58 5,31 2,52
Podlaskie 5,34 5,55 5,32 2,54
Pomorskie 5,29 5,51 5,31 2,53
Śląskie 5,28 5,53 5,26 2,58
Świętokrzyskie 5,32 5,53 5,31 2,51
Warmińsko-Mazurskie 5,37 5,62 5,37 2,66
Wielkopolskie 5,29 5,57 5,29 2,53
Zachodniopomorskie 5,36 5,58 5,38 2,65
ŚREDNIA 5,32 5,55 5,32 2,56

Źródło: Money.pl na podstawie danych BM Reflex.

- _ Jednak pomimo tych różnic bez wątpienia możemy stwierdzić, że wyjazdy w okresie świąteczno-majówkowym będą znacznie tańsze. Wystarczy wspomnieć, że przed rokiem ceny benzyn i diesla były wyższe o średnio 25 groszy na litrze, a dwa lata temu płaciliśmy ponad 50 groszy więcej _ - zauważa Dorota Gudaś.

Inwestorzy nie wierzą w sankcje wobec Rosji

Obecna sytuacja jest o tyle ciekawa, że w tym samym czasie - gdy detaliczne ceny paliw kształtują się na rekordowo niskich poziomach - to jednocześnie mamy do czynienia z dość wyraźnym wzrostem kursu ropy naftowej na światowych rynkach. Aktualnie cena za baryłkę ropy waha się w okolicach 110 dolarów, czyli tegorocznego szczytu z lutego i marca. To poziom o ponad 12 procent wyższy niż przed rokiem.

Kurs ropy naftowej wyrażony w dolarach z ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/134/m202886.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosja;skarzy;sie;na;sankcje;i;ostrzega,239,0,1518575.html) *Rosja skarży się na sankcje i ostrzega * Moskwa jest zdziwiona decyzją władz w Kijowie, które ograniczyły wjazd dla Rosjan. - _ Obecne największy wpływ na ceny ropy naftowej na rynkach ma konflikt na Ukrainie _ - zaznacza w rozmowie z Money.pl Paweł Kordala, analityk rynku surowcowego z DM XTB. - _ Jednak ostatni wzrost jej cen mimo wszystko uznałbym za dość spokojny. Świadczy to o tym, że inwestorzy raczej nie zakładają scenariusza wybuchu wojny domowej bądź nałożenia na Rosję sankcji, które mocno uderzyłyby w jej sektor energetyczny _ - podkreśla Paweł Kordala.

To również dość uspokajająca prognoza dla kierowców, zważywszy na fakt, że Rosja niezmiennie pozostaje największym producentem ropy naftowej na świecie, a jej udział w globalnym rynku przekracza 12 procent.

Źródło: Money.pl na podstawie danych IEA.

Wyraźnie widać więc, że sytuacja wokół konfliktu Ukrainy z Rosją nie ma tak dużego wpływu na rynek surowców, jak chociażby wojna w Libii, czy zagrożenie wojną z Iranem. Te wydarzenia w ostatnich trzech latach potrafiły wywindować ceny benzyny na stacjach nawet do poziomu prawie 6 złotych za litr.

Mocny złoty pomaga utrzymać niskie ceny paliw

Wzrost cen ropy naftowej na rynkach nie uderza w kieszenie polskich kierowców właściwie z jednego powodu. Kurs surowca jest bowiem wyrażany w dolarach. To z kolei powoduje, że mocny złoty pozwala neutralizować wysokie ceny surowca i w rezultacie ceny na stacjach nie ulegają zmianie.

Polska waluta od listopada ubiegłego roku utrzymuje się na rekordowo mocnym poziomie 3 złotych wobec dolara. To najsłabszy kurs amerykańskiej waluty od jesieni 2011 roku i jednocześnie psychologiczny, a więc bardzo trudny do pokonania poziom.

Kurs złotego wobec dolara z ostatnich sześciu miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- _ Pomimo tego że polska waluta raczej nie umocni się już wyraźnie do dolara, to jestem raczej spokojny o to, że kurs jeszcze długo utrzyma się w okolicach trzech złotych _ - przyznaje Marcin Kiepas. - _ A to dobra wiadomość dla kierowców, którzy obawiają się wzrostu cen ropy naftowej _ - uważa analityk.

Według niego czynnikiem, który może wpłynąć na wyraźniejsze umocnienie dolara dopiero w trzecim kwartale tego roku, będzie zbliżająca się perspektywa całkowitego wygaszenia programu skupu obligacji QE3 przez amerykański bank centralny. Dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdzają, że mamy do czynienia z systematycznym zwiększaniem liczby miejsc pracy i spadkiem bezrobocia. Tym samym Fed nie znajdzie raczej powodów, by przedłużyć QE3.

Tymczasem w najbliższych tygodniach mocnemu złotemu powinny sprzyjać informacje o poprawiającej się kondycji polskiej gospodarki. Ostatnie dane pokazały m.in. wzrost produkcji przemysłowej w marcu o 5,4 procent r/r. Chociaż wynik był nieco słabszy od oczekiwań analityków, to przez inwestorów został przyjęty dość spokojnie. - _ Pojawia się coraz więcej prognoz, że w ostatnim kwartale tego roku PKB w Polsce wzrosnąć nawet 4 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku _ - zauważa Marcin Kiepas. - _ Taka perspektywa z pewnością pomoże polskiej walucie _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)