Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program atomowy Iranu. Teheran oskarża o opóźnianie negocjacji

0
Podziel się

Iran wątpi w dobrą wolę wielkich mocarstw w sprawie porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego podczas negocjacji.

Program atomowy Iranu. Teheran oskarża o opóźnianie negocjacji
(_Skender_ /CC/Flickr)
bCYxUUdh

Iran _ wątpi w dobrą wolę _ wielkich mocarstw w sprawie porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego podczas negocjacji, które mają się rozpocząć w Moskwie 18 czerwca - powiedział główny negocjator tego kraju ds. nuklearnych Said Dżalili.

Irańska agencja oficjalna IRNA podała, że Teheran dwukrotnie zwracał się do Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin, USA i Niemiec (5+1) o przygotowawcze spotkania przed rozmowami w Moskwie, lecz nie otrzymał odpowiedzi.

_ - Opóźnienia drugiej strony w zaakceptowaniu spotkania ekspertów (którego domagał się Iran, aby przygotować naradę w Moskwie) budzą wątpliwości i niepewność co do jej woli osiągnięcia sukcesu w rozmowach _ - napisał Dżalili w liście do szefowej dyplomacji europejskiej Catherine Ashton, reprezentującej grupę 5+1 w negocjacjach nuklearnych z Teheranem.

Według agencji Reuters nie jest jasne, jaki cel Iran chce osiągnąć, domagając się rozmów przygotowawczych przed spotkaniem w Moskwie. Wcześniej zachodni dyplomaci wielokrotnie oskarżali Teheran o _ kupowanie czasu _ na działalność nuklearną poprzez zaangażowanie w samą organizację rozmów, a nie w ich treść, bez rzeczywistej intencji konkretnych ustępstw.

bCYxUUdj

Zachód podejrzewa, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, rząd w Teheranie stale zaś utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych, m.in. w energetyce.

bCYxUUdK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)