Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program Mieszkanie dla Młodych ruszy zgodnie z planem

0
Podziel się:

Do współpracy z BGK, które będzie przekazywał dofinansowanie, zgłosiło się 12 banków, za pośrednictwem których będą udzielane takie kredyty. A docelowo ma ich być 16.

Program Mieszkanie dla Młodych ruszy zgodnie z planem
(Maszewski/Reporter)
bEstQWkB

Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi prace, które pozwolą uruchomić rządowy program Mieszkanie dla Młodych od stycznia 2014 r. - mówi Bogusław Białowąs z BGK. Dodał, że nie ma zagrożenia, by program wystartował z opóźnieniem.

W ocenie wicedyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w BGK Bogusława Białowąsa ustawa o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania z tzw. program _ Mieszkanie dla Młodych _, powinna wejść w życie na początku listopada tego roku, a wnioski o dopłaty będzie można składać na początku przyszłego roku.

_ - Nie ma niebezpieczeństwa, by wprowadzenie programu zostało w jakikolwiek sposób opóźnione _ - podkreślił.

bEstQWkD

Jak mówił, do współpracy z BGK zgłosiło się 12 banków, za pośrednictwem których będą udzielane takie kredyty. _ - To duże banki sieciowe. Chcemy podpisać umowy z minimum 16 bankami. Abyśmy mogli ruszyć z programem na początku stycznia, musimy podpisać umowy z bankami najpóźniej w grudniu _ - powiedział.

Wicedyrektor przypomniał, że MdM ma trwać do 2018 r. _ - Po ocenie skutków programu przez rząd, zostanie rozważona możliwość ewentualnego jego przedłużenia _ - zauważył.

Celem przyjętej pod koniec września przez Sejm ustawy MdM jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Zgodnie z ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.

bEstQWkJ

Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Dofinansowanie państwa dotyczyłoby 50 m kw. lokalu.

Wicedyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w BGK poinformował ponadto, że w pierwszym półroczu 2013 r. bank przyjął ponad 10 tys. wniosków ws. dopłat do oprocentowania preferencyjnych kredytów mieszkaniowych z programu _ Rodzina na Swoim _ (wygasł w grudniu 2012 r.). Jak mówił, od początku jego istnienia, czyli od 2007 roku z dofinansowania państwa skorzystało ponad 192 tys. osób. W tym czasie udzielono kredytów na ponad 34 mld zł, a wartość nieruchomości zakupionych z pomocą państwa przekroczyła 42 mld zł.

Program _ Rodzina na swoim _ wszedł w życie w 2006 roku, a pierwsze umowy zawarto w 2007 roku. Jego celem była pomoc w zdobyciu własnego mieszkania osobom nieposiadającym własnego lokum. Państwo finansowało około połowy odsetek płaconych przez pierwszych osiem lat spłaty kredytu udzielonego na jej zakup. Choć program wygasł z końcem 2012 roku, wnioski w sprawie dopłat do kredytów mieszkaniowych złożone w 2012 r. były rozpatrywane jeszcze w bieżącym roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bEstQWkK
bEstQWle
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)