Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Plan budowy dróg krajowych. Oto, co planuje resort

13
Podziel się:

Budowa dróg przyspieszy? Aktualizacja Programu Budowy Dróg Krajowych jest "w zasadzie przygotowana", a resort nie rezygnuje nawet z inwestycji, które zostały do niego dopisane podczas kampanii wyborczej w 2015 r. - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Plan budowy dróg krajowych. Oto, co planuje resort
(Jacek Bereźnicki)

Obecnie w programie są realizowane inwestycje o wartości 48,8 mld zł, a przetargi dotyczą przedsięwzięć na kwotę 32 mld zł.

"Przyjęliśmy jedno założenie - żadnej z zaplanowanych w programie inwestycji nie skreślamy, nie rezygnujemy nawet z tych, które zostały dopisane w ostatnim czasie - w okresie kampanii wyborczej w 2015 r. Pytanie, jak ustawimy kolejność realizacji tych inwestycji, na ile uda nam się zracjonalizować koszty, pozyskać dodatkowe środki na budowę i zaangażować środki niepubliczne - prywatne - w budownictwo drogowe" - powiedział Szmit.

Wiceminister przypomniał, że resort otrzymał Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przyjęty przez poprzedni rząd - we wrześniu 2015 r., kiedy to "podwojono jego merytoryczny zasięg", nie zmieniając limitu finansowego (wartość zadań w programie to 200 mld zł, a limit finansowy - 107 mld zł). Zakłada on budowę 3840 km nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

Szmit przedstawił też zakładany rozkład wydatków w ramach programu w najbliższych latach.

"Planujemy, że w 2017 r. te wydatki na program (...) to blisko 15 mld zł, w 2018 r. - ok. 18 mld zł i podobna kwota w 2019 r. Od 2020 r. mówimy o spadku wydatków, ale mam nadzieję, że od 2021 r. gdy zacznie funkcjonować nowa unijna perspektywa i przybędą dodatkowe źródła finansowania budownictwa drogowego (), da to powód do rozmowy z resortem finansów i rządem, by otrzymać kolejny limit na budownictwo drogowe - aby móc zrealizować wszystkie zadania, które są w Polsce potrzebne" - powiedział.

gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
jacek
7 lat temu
Wszystko stoi,lumpy tylko gadają.Skonczą co Tusk zaczął i kicha.
koala
7 lat temu
A komu tak naprawdę budujecie te drogi kto na tym zarobi krocie a kto straci ???
olo
7 lat temu
GADANIE,GADANIE,GADANIE
ooo
7 lat temu
wiem że jak na razie to wybudowali drogę do domu szydłowej
Jmi
7 lat temu
Nie tylko.Dają sobie nagrody !!!!!