Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wyższe prognozy dla PKB na ten rok. W kolejnych latach będzie gorzej

20
Podziel się:

Na ten rok przypada szczyt możliwości polskiej gospodarki.

Premier Mateusz Morawieck może być zadowolony z wyników.
Premier Mateusz Morawieck może być zadowolony z wyników. (JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Na ten rok przypada szczyt możliwości polskiej gospodarki w ostatnich latach. NBP podał nowe prognozy dla wzrostu PKB. Ma być lepiej niż prognozowali eksperci banku jeszcze kilka miesięcy temu.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował "Raport o inflacji". Oprócz informacji na temat prognozowanych zmian cen, ekonomiści zaprezentowali oczekiwania odnośnie wzrostu gospodarczego do 2020 roku.

W porównaniu z poprzednim opracowaniem sprzed kilku miesięcy prognozy uległy dosyć wyraźnej korekcie. Wzrost PKB w tym roku ma wynieść 4,6 proc., a nie - jak wcześniej prognozował bank - 4,2 proc. więcej. Niestety ciągle obowiązuje scenariusz, że dalej będzie już tylko gorzej. W 2019 roku dynamika wzrostu gospodarczego ma wyhamować do 3,8 proc., a następnie do 3,5 proc. w 2020 roku.

Z uzasadnienia wynika, że do istotnej korekty w górę w tym roku przyczyniły się wyższe od oczekiwań dane za pierwszy kwartał. Przypomnijmy, że polska gospodarka urosła wtedy o 5,2 proc.

"Powyżej przewidywań z poprzedniej rundy prognostycznej ukształtuje się spożycie prywatne, na którego wysoki poziom wpływ będą miały optymistyczne nastroje gospodarstw domowych, raportowane w badaniach koniunktury konsumenckiej GUS " - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Zobacz też: Czy Polacy oszczędzają? Czy można zarabiać na produktach oszczędnościowych?

Jednocześnie NBP wskazuje, że mniej korzystnie niż założono w projekcji marcowej kształtowała się sytuacja w handlu zagranicznym oraz nakłady brutto na środki trwałe. Według ekonomistów dane te, w połączeniu z nieco głębszym spowolnieniem tempa wzrostu w strefie euro, w szczególności w gospodarce niemieckiej, będą negatywnie oddziaływać na dynamikę PKB w całym bieżącym roku.

"Korzystnie na popyt krajowy oddziaływać będzie niski poziom stóp procentowych i związane z nim niskie koszty kredytu. Ograniczeniem dla wzrostu gospodarczego będzie natomiast prognozowane w latach 2018-2020 obniżenie dynamiki PKB w strefie euro" - wskazuje NBP.

W tym roku dynamika inwestycji ma osiągnąć swoje maksimum w obecnym cyklu, a głównym źródłem wzrostu nakładów pozostanie sektor instytucji rządowych i samorządowych. W kolejnych latach tempo wzrostu nakładów na inwestycje powinno obniżyć się, przy rosnącym udziale inwestycji przedsiębiorstw i malejącym - inwestycji mieszkaniowych

Ekonomiści dodają, że w latach 2019-2020 roczny przyrost transferów z UE będzie już niższy niż zakładany w 2018, co też istotnie wpłynie na pogorszenie statystyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(20)
Jerzol
4 lata temu
Ta od 2019 podatki w górę. HURA dziękujemy za Wasz zakłamany dobrobyt.
piada
4 lata temu
a ja mam swoją prognozę : inflacja będzie przyspieszać wraz z nowymi zasiłkami , budżet państwa będzie się opierał dzięki montowniom i hipermarketom bo większość obywateli będzie na płacach minimalnych , służby mundurowe dostaną podwyżki by bronić władzę przed miłością ludu , większość drobnych przedsiębiorców zbankrutuje i zasili szeregi emigracji zarobkowej ( są bardziej zaradni i skierowani na sukces związany z wykonywaniem pracy ) reszta zostanie w kraju żyjąc od zasiłku do zasiłku
ballantines
4 lata temu
Prezesi TV z czasow PRLu i rzadzacy to bylo NIC w swoim klamstwie i oszustwie, PiS doprowadzil te cechy do perfekcji... Ale niebawem przekonamy sie o tym cudownym rozkwicie Polski ;-)
ballantines
4 lata temu
Bedzie jeszcze lepiej jak jest ;-) Czyli beda nowe podatki zwane teraz oplatami ;-) czyli bedzie nadal drozala benzyna a co za tym idzie drozalo wszystko ;-) vat nie bedzie obnizony, a pensje i nagrody dla poslow i senatorow tudziez dla bizancjum prezydenckiego beda rosly takze ;-) ojciec inkasent nadal bedzie pompowal forse z budzetu do siebie . No normalnie kraj szczesliwosci, emeryci czekajcie na kolejne 4.50 podwyzki ;-)
lew1310
4 lata temu
jest jakis odpowiedzialny za ten scenariusz ze pozniej bedzie juz tylko gorzej? Rozliczymy go jakby co.