Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gus
30.05.2018 10:22

Polski PKB przyśpieszył. Rekord dziesięciolecia wyrównany

Polska gospodarka urosła w pierwszym kwartale o 5,2 proc. - podał GUS we wstępnym szacunku. To więcej niż podawano w tzw. szybkim wyliczeniu, a zarazem wyrównanie dziesięcioletniego rekordu z trzeciego kwartału 2017.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Morawiecki ma powody do zadowolenia. W gospodarce na razie nie widać sygnałów spowolnienia

Polska gospodarka urosła w pierwszym kwartale o 5,2 proc. - podał GUS. To wyrównanie dziesięcioletniego rekordu. - Wzrost gospodarczy na piątkę z plusem - oceniają eksperci.

W czwartym kwartale 2017 roku polska gospodarka urosła o 4,9 proc., a w trzecim o 5,2 proc. To był najlepszy wynik od prawie dziesięciu lat, czyli od drugiego kwartału 2008, uzyskany dzięki najwyższym w historii inwestycjom. W pierwszym kwartale 2018 r. gospodarka go powtórzyła.

Szybki wskaźnik opublikowany przez GUS 15 maja wskazywał na wzrost o 5,1 proc., więc nowe dane poprawiły i tak już niezłe wyniki. To dane niewyrównane sezonowo, tj. nieskorygowane o liczbę dni roboczych. W porównaniu z czwartym kwartałem PKB poszedł w górę o 1,6 proc.

- Wzrost gospodarczy na piątkę z plusem - oceniali już poprzednie niższe dane ekonomiści PKO BP. - Silne tendencje wzrostowe w gospodarce utrzymały się. Nadal spodziewamy się, że 2018 będzie równie udany dla polskiej gospodarki co 2017, a wzrost PKB utrzyma się na poziomie 4,6 proc. - dodają.

Wzrost gospodarczy Polski (dynamika kwart. PKB w proc. rok do roku)

Zobacz też: Dobra sytuacja gospodarcza Polski. Gomułka: To nie zasługa Morawieckiego

Przypomnijmy, że po pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku polski rząd mógł się pochwalić "zaledwie" 4,1 proc. wzrostu gospodarki i 4 proc. po kolejnych trzech miesiącach. Jest więc dużo dużo lepiej.

Inwestycje mocno w górę

Dobre dane zawdzięczamy w dużej mierze inwestycjom. Te wzrosły o aż 8,1 proc. rok do roku. To konsekwencja uruchomienia nakładów publicznych na infrastrukturę. W przełożeniu na dynamikę PKB dało to +0,9 pkt. proc. (z 5,2 proc.). Aż +1,9 pkt. proc. do PKB dołożył przyrost rzeczowych środków obrotowych.

Podstawą wzrostu jest jednak wciąż konsumpcja. Spożycie gospodarstwach domowych wzrosło o 4,8 proc. rok do roku, co dało +3,0 pkt. proc. w dynamice PKB.

Najgorzej wygląda kwestia obrotów z zagranicą. Przewaga importu nad eksportem odjęła aż 1,2 pkt. proc. od wzrostu gospodarki. To po części konsekwencja mocnego złotego. W drugim kwartale sytuacja powinna się odwrócić, bo złoty wrócił do poziomów sprzed roku. Eksport wzrósł o 1,1 proc. w pierwszym kwartale, a import o 3,5 proc.

W zestawieniu branżowym, największe powody do zadowolenia są z budownictwa - dynamika w pierwszym kwartale wyniosła 24,4 proc. rdr. Spory wzrost odnotowała też branża finansowa i ubezpieczeniowa. Przemysł wzrósł o 5,3 proc.

Dane o PKB wyrównane sezonowo, tj. skorygowane o liczbę dni roboczych są podobne - wzrost w 1 kw. 2018 r. wyniósł 5 proc. To dużo lepszy wynik niż w czwartym kwartale ub.r., gdy było 4,4 proc. rdr, ale słabszy niż w kwartale kwartale (+5,5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, pkb polski, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2018

ResPis i szmule 500+ są beneficientami pracy pozostałych Polaków - ktorym żyje się coraz trudniej. Praca wysoko opodatkowan - dla szmuli 500 bez podatku … Czytaj całość

30-05-2018

MKPROPAGANDA JAK ZA PRL. DAJCIE NIEPEŁNOSPRAWNYM SKORO TAK DOBRZE

30-05-2018

JanTylko gdzie ta kasa idzie i kto z tego korzysta ???

Rozwiń komentarze (54)