Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Projekt 75+. PO apeluje do Radziwiłła w sprawie bezpłatnych leków dla seniorów

Projekt 75+. PO apeluje do Radziwiłła w sprawie bezpłatnych leków dla seniorów

Fot. Pixabay/Domena publiczna

Posłowie PO zwrócili się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by przedstawił szczegółową informację nt. założeń do projektu bezpłatnych leków dla osób po 75. r. życia. Projektowi 75+ miało być poświęcone środowe posiedzenie komisji zdrowia, jednak punkt ten zdjęto z porządku.

Wniosek o wykreślenie z porządku obrad komisji punktu dotyczącego projektu 75+ złożył zastępca przewodniczącego Tomasz Latos (PiS). Argumentował, że obecnie komisja może przekazywać ewentualne uwagi do resortu, ale debata nad szczegółami projektu powinna rozpocząć się po tym, gdy trafi on do parlamentu. - Omawianie na posiedzeniu komisji (...) założeń do ustawy jest czymś dość kuriozalnym i precedensowym - mówił. Dodał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiał już komisji wstępne założenia tego projektu.

Szef komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił po środowym posiedzeniu komisji, że Radziwiłł "uchyla się od informacji" w sprawie projektu 75+. - Przedstawił dla posłów i posłanek, członków komisji zdrowia 1,5-stronnicowy dokument (...), w którym przedstawia informację, że te leki będą. Jakie - nie wiadomo, kiedy - nie wiadomo i dla kogo - też nie wiadomo - powiedział Arłukowicz na konferencji prasowej.

- My żądamy informacji w tej sprawie w imieniu pacjentów, którzy chcą wiedzieć dla których pacjentów takie leki będą, jakie to leki będą leki, bo wiemy już na pewno, że nie dla wszystkich pacjentów. Wiemy na pewno, że nie wszystkie leki, dlatego komisja zdrowia chciała takie informacje z panem ministrem zdrowia dzisiaj wymienić - zaznaczył szef komisji zdrowia.

Posłanka PO Beata Małecka-Libera przekonywała, że projekt bezpłatnych leków dla seniorów cieszy się sporym zainteresowaniem osób po 75. roku życia. - Oni zadają nam pytania jak będzie wyglądała ta lista - dodała.

Informacji o projekcie 75+ oczekuje także Nowoczesna. Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) mówiła, że podczas posiedzenia komisji powinna odbyć się dyskusja na temat założeń projektu. - Według mnie należałoby zastanowić się nad tym, czy przypadkiem cele tej ustawy nie powinny być doprecyzowane i ukierunkowane nie tylko na czysto fiskalny dla pacjentów cel, ale przede wszystkim na kwestie zdrowotne - mówiła. Jej zdaniem należy zastanowić się m.in. nad tym, jakie leki powinny być objęte tym projektem oraz jak mierzyć efektywność przygotowywanych rozwiązań.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda poparł decyzję komisji i podkreślił, że resort w tej chwili zapoznaje się z uwagami, jakie spłynęły podczas konsultacji społecznych. - Proszę nam dać przynajmniej 2, 3 tygodnie, żebyśmy zapoznali się z tymi uwagami. Wtedy być może niektóre z nich zostaną włączone do projektu rządowego, projekt rządowy ulegnie zmianie i wtedy chętnie odpowiemy na wszystkie pytania - mówił. - Procedowanie tego w dniu dzisiejszym uważam za co najmniej przedwczesne - dodał.

Konsultacje społeczne projektu 75+ zakończyły się 6 stycznia 2016 r. Projekt ustawy przygotowywanej przez MZ zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wskazany w deklaracji wyboru.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Oburzony demokrata
86.63.80.* 2016-01-14 10:56
PiS chętnie by wszystkich po 65 roku życia wysłał do aniołków.Przecież PiS gadał same kłamstwa wyborcze. Oni nie są przygotowani do radzenia.Dorwali się do koryta i wszystko .Mają w nosie Polskę i cały naród.Najważniejsze że klika PiS nachapią się a potem wyjadą z kraju który zatopią.Ta niby premier plączącym głosem nie wie co gada!Na klęczkach wraz z panem Dudą błagają szefa tow.Jarka o błogosławieństwo.Jak można tak się upodlić politycznie.Mam nadzieje ze zakończą żywot w wiezieniu .
Bodzio 60
46.112.55.* 2016-01-14 10:32
Ktoś to bezbłędnie wymyślił-Starcom dać najtańsze leki-bardzo chorym gorsze leki-w krótkim czasie wymrą jedni i drudzy, a NFZ i ZUS zaoszcędzi na premie dla prezesów
ETEI
87.206.208.* 2016-01-14 10:18
A CO Z LEKAMI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA RENCIE SOCJALNEJ,RENCISTÓW IM SIĘ NIE NALEŻY.MAM RENTE NA KTÓREJ JESTEM PRZEZ SŁUŻBE ZDROWIA. TERAZ MAM KOLEJNE PROBLEMY.
RENTA 600 ZŁ JAK MAM ZA TO ZYC
Zobacz więcej komentarzy (42)