Notowania

gospodarka
24.08.2017 17:46

Projekt budżetu na 2018 rok: deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł. Szydło: pełne finansowanie 500+ i Mieszkanie+

- To jest projekt wstępny, kierowany do konsultacji społecznych. Zostały w nim ujęte wszystkie najważniejsze programy, projekty realizowane przez rząd - powiedziała.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszyński/REPORTER)
24.08.2017, Warszawa. Beata Szydło w czasie posiedzenia rządu. Premier zapewniła, że projekt budżetu 2018 r. przewiduje pełne finansowanie programu 500+

- Wstępny projekt budżetu na 2018 r. został przyjęty, uzgodniony i przesłany do konsultacji społecznych - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Jej zdaniem to budżet "dobry, prorozwojowy".

Aktualizacja 18:27

Ze wstępnego projektu budżetu na 2018 r. wynika, że dochody budżetu w 2018 r. wyniosą 355,7 mld zł, a wydatki 397,2 mld zł. Oznacza to, że deficyt nie przekroczy w przyszłym roku 41,5 mld zł. Zakładany wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów podkreśliło w komunikacie, że projekt budżetu spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3 proc. PKB.

Resort rozwoju i finansów pisze, że założono znaczny wzrost finansowania celów społecznych, takich jak program Rodzina 500+, na który przeznaczone zostanie blisko 25 mld zł. Z kolei wydatki na emerytury i renty zwiększą się o około 19 mld zł, z czego ponad 9 mld zł wynika z obniżenia wieku emerytalnego.

Na system ochrony zdrowia przeznaczono o niemal 6 mld zł więcej niż w 2017 roku, a na obronność o 4 mld zł więcej.

Według resortu Mateusza Morawieckiego tak istotny wzrost finansowania celów społecznych i związanych z bezpieczeństwem "może być bezpiecznie realizowany dzięki skutecznej odbudowie różnych dochodów budżetowych i uszczelnieniu systemu podatkowego".

Pełne finansowanie programów 500+ i Mieszkanie+

Beata Szydło zapewniła na konferencji prasowej, że projekt przewiduje nie tylko pełne finansowanie programu 500+, ale również środki, które będą przeznaczone w krajowym systemie nieruchomości na realizację programu Mieszkanie+.

- To jest projekt wstępny, kierowany do konsultacji społecznych. Zostały w nim ujęte wszystkie najważniejsze programy, projekty realizowane przez rząd - powiedziała.

Wideo: zmęczona premier Beata Szydło. Niepokojące doniesienia mediów

- To są oczywiście środki, które pozwolą nam na zagwarantowanie podwyżek dla nauczycieli po wprowadzonej reformie, to są środki, które są przeznaczone na modernizację służb mundurowych i oczywiście na rozwój polskiej armii, zgodnie z tymi zaleceniami, założeniami, które my, jako członkowie NATO musimy stosować i do czego się zobowiązaliśmy - powiedziała.

- Myślę, że jest to budżet dobry, jest to budżet, który jest prorozwojowy, budżet, który daje szanse na to, żeby te wszystkie ważne projekty społeczne były realizowane - oceniła premier.

Tagi: gospodarka, rząd, budżet, pap, Beata Szydło, krótka, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-08-2017

POczciwy PiSistaBecia nie dotrwasz do przyszłego roku-to nie takie proste zniewalanie społeczeństwa i pozbawianie Ich wolności i normalności.

24-08-2017

34lMożna?? Można! Brawo PIS A kłamco PAD ujawnij aneks do raportu WSI boś obiecał przed wyborami!

24-08-2017

przyszła emerytkaDlaczego 30 lat temu nie było mieszkania + dla młodych małżeństw ???Ja kredyt spłacałam 26 lat i potem jeszcze musiałam wykupić na własność … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (68)