Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt elektrowni atomowej idzie z planem

0
Podziel się:

Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest realizowany przez PGE.

Projekt elektrowni atomowej idzie z planem
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest realizowany przez Polską Grupę Energetyczną (PGE)
zgodnie z harmonogramem, bez żadnych zakłóceń - poinformował wiceprezes zarządu PGE Energia Jądrowa SA Witold Drożdż.

W Gdańsku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego na temat przygotowań do wdrażania programu energetyki jądrowej w Polsce w kontekście potencjalnej lokalizacji elektrowni na terenie woj. pomorskiego (w Żarnowcu).

Uczestniczący w spotkaniu wiceprezes Drożdż poinformował, że _ jest szansa, ale nie ma pewności, że pierwsza elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu (Pomorskie) _. Przypomniał, że w rządowym raporcie na temat najlepszej lokalizacji dla elektrowni jądrowej Żarnowiec uzyskał najwięcej punktów - 65,6. Druga w kolejności była Warta Klempicz - 59,9. Oceniane były m.in. warunki sejsmologiczne i hydrologiczne.

Powiedział, że w połowie roku w Żarnowcu oraz jeszcze w kilku najbardziej prawdopodobnych lokalizacjach rozpoczną się pogłębione, specjalistyczne badania pod kątem wyboru optymalnego położenia. _ Decyzję w sprawie wyboru lokalizacji, w których będą prowadzone te badania, podejmiemy w połowie tego roku _ - zaznaczył.

Głównym zagadnieniem badanym w Żarnowcu ma być kwestia dostępu do wody niezbędnej do pracy elektrowni jądrowej.

W ocenie Drożdża, badania te mogą się zakończyć pod koniec 2012 r. - _ W następnej kolejności będziemy mieli za zadanie przekonanie społeczności lokalnej do budowy na ich terenie elektrowni _ - dodał. Po zakończonych badaniach w wybranych lokalizacjach w drugiej połowie 2013 r. planowane są referenda społeczne.

Dopiero po tym rząd może podjąć ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji siłowni i inwestora.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)