Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt programu jądrowego - do zespołu energetycznego rządu

0
Podziel się:

Rządowy zespół energetyczny ma zająć się projektem Programu Polskiej
Energetyki Jądrowej (PPEJ) - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Gospodarki.

Projekt programu jądrowego - do zespołu energetycznego rządu
(cnythzl/iStockphoto)

Rządowy zespół energetyczny ma zająć się projektem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) - wynika ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Gospodarki.

Dziś projektem, który powstał w Ministerstwie Gospodarki, zajmowało się kierownictwo resortu i zdecydowało ono o skierowaniu dokumentu pod obrady rządowego zespołu energetycznego, którego pracami kieruje wicepremier Janusz Piechociński.

O wadze PPEJ mówili uczestnicy zorganizowanej w środę przez PAP debaty o perspektywach energetyki jądrowej w Polsce. Prezes spółki PGE EJ1 Aleksander Grad podkreślał, że Program jest bardzo istotny dla inwestora, bo jednoznacznie stwierdza, iż państwo stworzy takie warunki, aby inwestorzy mogli zrealizować i ekonomicznie prowadzić projekt jądrowy.

Jego zdaniem PPEJ będzie jasną instrukcją do negocjacji państwo-inwestor w kwestii narzędzi wsparcia przez państwo całego projektu. Grad podkreślał, że konkretne propozycje zaangażowania się państwa powinny pojawić się jesienią tego roku, kiedy inwestor, żeby dotrzymać harmonogramu, będzie musiał podejmować wieloletnie zobowiązania liczone w setkach milionów złotych.

Grad ocenił też, że termin oddania do użytku pierwszego bloku jądrowego w 2024 r. jest realny, ale harmonogram jest napięty i wymaga "żelaznej konsekwencji" po stronie zarówno inwestora, jak i administracji rządowej.

Rządowe plany przewidują budowę przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Zgodnie z obowiązującą strategią PGE, pierwszy blok powinien ruszyć około 2024 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełomowa deklaracja nowego rządu Japonii Tokio nie zamierza rezygnować z elektrowni atomowych. Wycofanie się z energetyki jądrowej zapowiadał poprzedni gabinet.
Obama wspiera atom. Na to pójdą dolary Wsparcie ma sięgnąć połowy kosztów budowy prototypów oraz procesu certyfikacji i licencjonowania projektu.
Oni stawiają na atom. Budują kolejne bloki Siedem bloków jądrowych w 2020 r. powinno dać Finlandii samowystarczalność w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, docelowo udział atomu w produkcji energii elektrycznej ma sięgnąć 60 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)