Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energia odnawialna
05.10.2012 20:27

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii jest już gotowy

Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy o odnawialnych źródłach energii - poinformował w piątek resort.

Podziel się
Dodaj komentarz
(duncan1890/iStockphoto)

*Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy o odnawialnych źródłach energii - poinformował resort. *

_ - Dokument zostanie przekazany na Komitet do Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów i Rady Ministrów, a następnie do prac legislacyjnych w parlamencie _ - napisano w komunikacie resortu gospodarki.

Projekt wprowadza m.in. tak zwanego _ sprzedawcę z urzędu _. Będzie nim sprzedawca energii elektrycznej, ciepła lub paliw gazowych, dostarczający je do największej liczby odbiorców na danym obszarze. Byłby on zobowiązany do zakupu energii elektrycznej za określoną cenę. W projekcie został również określony mechanizm waloryzacji tej ceny.

W uzasadnieniu do projektu ustawy zwrócono uwagę, że obecnie w Polsce nie ma oddzielnej ustawy, która dotyczyłby wyłącznie szeroko pojętej problematyki energetyki odnawialnej.

_ Skala wyzwań wiążących się z rozwojem wykorzystania odnawialnych źródeł energii wskazuje na potrzebę uchwalenia takiej ustawy _ - czytamy w uzasadnieniu. Przypomniano także, iż Polska zobowiązała się do zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energii finalnej brutto do poziomu co najmniej 15 proc. w 2020 r.

Zgodnie z uzasadnieniem, nowe przepisy mają przyczynić się do przyspieszenia optymalnego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a także zwiększenie przejrzystości udzielania wsparcia dla energii z OZE, co z kolei ma umożliwić zwiększenie inwestycji w nowe moce wytwórcze.

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli resortu gospodarki, ministerstwo chce, by projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii został przyjęty przez parlament jeszcze w tym roku. Dzięki temu ustawa mogłaby obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą farm wiatrowych. Bo będą za blisko Według protestujących inwestorzy chcą stawiać wiatraki blisko domów mieszkalnych i przy terenach chronionych.
Oni nie zapłacą akcyzy za prąd. Jest plan Osoby, które same wytworzą energię ze źródeł odnawialnych nie zapłacą podatku akcyzowego.
Pojawiła się szansa na nowe dopłaty Poziom wsparcia finansowego dla OZE będzie się różnił w zależności od rodzaju źródła energii.
Tagi: energia odnawialna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz