Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
500+ dał Polsce awans. Wydatki na rodzinę należą do najwyższych w Europie

500+ dał Polsce awans. Wydatki na rodzinę należą do najwyższych w Europie

W relacji do PKB polskie wydatki na rodzinę zbliżone są do tych Francji czy Szwecji. Fot. Jacek Domiński/REPORTER
W relacji do PKB polskie wydatki na rodzinę zbliżone są do tych Francji czy Szwecji.
Ponad 10 mld euro, czyli około 2,5 proc. PKB, przeznaczyła Polska na wsparcie rodzin. Dzięki tym wydatkom wskoczyliśmy na 7. pozycję krajów Europy przeznaczających na cele społeczne najwyższe kwoty.

Jeszcze w 2015 roku na politykę rodzinną wydawaliśmy około 6,5 mld euro rocznie, czyli 1,4 PKB. Rok później kwota ta skoczyła do 10,6 mld euro i stanowiła już 2,5 proc. PKB. Byliśmy w ogonie Europy, teraz nasza pozycja znacznie się polepszyła – komentuje dane Eurostatu "Rzeczpospolita".

W relacji do PKB polskie wydatki na rodzinę zbliżone są do tych we Francji czy Szwecji. Dziś zajmujemy siódmą pozycję pod tym względem. Oczywiście nominalnie daleko nam do czołówki Europy, ale sytuacja powoli się poprawia.

Polityka prorodzinna to w badaniach Eurostatu element wydatków socjalnych. Te stanowiły w 2016 roku – z kiedy pochodzą dane – 16,9 proc. PKB Polski. Rok wcześniej było to 16 proc. PKB.

Adam Bodnar: dzięki 500+ nie mamy skarg na firmy lichwiarskie

 

Gdyby przyrównać to do wszystkich wydatków państwa, sięgnęłyby one już 41,2 proc. wobec 38,4 w roku poprzednim. Jak zaznacza, cytowany przez "Rz", Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w 2017 roku nakłady państwa na rodziny jeszcze się zwiększyły.

Nie bez znaczenia był tu obowiązujący przez cały rok program 500+. Tylko on zwiększał wydatki o kolejne 5,2 mld zł.

wydatki, 500+, pkb eurostat
Czytaj także
Polecane galerie
Ojciec 2 synów
2018-02-28 20:00
ja mam 2 synów, 12 latka i 3 latka. starszy jest z matką na podstawie wyroku rozwodowego, mam do niego pełnię praw, regularnie się spotykamy i płacę wysokie alimenty.

Poniewaz syn jest z matką, moj młodszy synek został przez Pisowców potraktowany jako pierwsze dziecka o nie drugie i z tego powodu ja 500 zł nie dostaję.

tak samo samotne matki z jednym dzieckiem.

dostaje za to patologia z 3, 4, 5 dziecmi

tego jak nas potraktowaliscie PISowcy nigdy wam nie wybacze. Oszukaliscie politycznie moje dzieci.
Noga
2018-02-27 14:21
Tak. I z Niemcami...
mrokosz
2018-02-27 08:51
W Polsce, w stosunku do innych krajów w Europie wydatki państwa na dziecko są bardzo niskie, a kiedy dziecko wyrośnie to ze względu na brak perspektyw wyjeżdża z Polski,
Pokaż wszystkie komentarze (31)