Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Protest lekarzy. 3,5 tys. rezydentów i specjalistów wypowiedziało klauzulę opt-out

66
Podziel się:

Nie pomógł strajk głodowy, być może sytuację zmieni strajk włoski.

Nie pomógł strajk głodowy, być może sytuację zmieni strajk włoski.
Nie pomógł strajk głodowy, być może sytuację zmieni strajk włoski.

Lekarze nie chcą pracować ponad normatywny czas. Klauzulę opt-out, czyli umowę, dzięki której szpital mógł wymagać od nich świadczenia usług powyżej 48 godzin tygodniowo, wypowiedziało już co najmniej 3,5 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów.

Nie pomógł strajk głodowy, być może sytuację zmieni strajk włoski. Lekarze rezydenci od października prowadzą protest. Żądają zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz podwyżek płac.

Pod koniec roku zapowiedzieli, że będą wypowiadać dobrowolnie podpisane klauzule, przez które dyrekcja szpitala może nakazać im pracę w dłuższym wymiarze niż określają to przepisy unijne, czyli 48 godzin tygodniowo.

To może spowodować paraliż pracy części szpitali, które właśnie dzięki tym umowom obsadzały mniejszym personelem całodobową pracę danej jednostki medycznej.

Jak poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, już teraz wypowiedzenia klauzuli opt-out złożyło 1889 rezydentów i 1657 innych lekarzy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w całej Polce na tę formę strajku zdecydowało się 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów.

Zobacz także: Rezydenci nie rezygnują z protestu:

Związki zrzeszające medyków twierdzą, że wypowiedzianych umów jest znacznie więcej. Jak donosi RMF24, mowa jest nawet o ponad 5 tys.

Przy okazji protestu głodowego polskich lekarzy rezydentów, o którym piszemy w money.pl, powrócił temat wynagrodzeń w służbie zdrowia, a zwłaszcza lekarzy. Opinię publiczną zszokowały paski pokazywane przez lekarzy na portalach społecznościowych.

Ile zarabia średnio na miesiąc polski lekarz zatrudniony w szpitalu na pełen etat? Od około 3,2 tys. do 4,6 tys. zł brutto. Więcej na temat zarobków lekarzy przeczytasz w raporcie money.pl.

Lekarze uciekają za granicę. Już teraz, jak wynika z danych Eurostatu, nasz kraj zajmuje ostatnią pozycję w UE pod względem liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców.

Z danych przekazanych money.pl przez Naczelną Izbę Lekarską wynika, że - zgodnie ze stanem na 10 sierpnia 2017 r. - w Polsce zawód wykonuje 134 398 lekarzy, 36 245 lekarzy dentystów oraz 448 medyków z podwójnym prawem wykonywania zawodu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
tom666
6 lat temu
DOPILNOWAĆ TE 48 GODZIN,A NAWET TYCH TYLKO 20 GODZIN,CO MOŻE PRACUJĄ. WYGLĄDA TO TAK; RANO OBCHÓD PO ODDZIAŁACH I OKOŁO 9 WYPAD ZE SZPITALA I DO RÓŻNYCH PRZYCHODNI. SPYTAJ INNYCH PRACOWNIKÓW JAK MUSZĄ CIĘŻKO PRACOWAĆ ABY MIEĆ 25% ICH ZAROBKÓW.
Dorota
7 lat temu
W Polsce brakuje lekarzy? Chyba tylko w państwowej służbie zdrowia. Kiedy potrzebujemy zapisać się do specjalisty to zwykle nie ma terminu lub mamy kilkunasto miesięczny lub dłuższy okres oczekiwania O dziwo ,gdy spytamy o prywatną wizytę to tego samego lekarza i jeszcze kilkoro innych mamy do dyspozycji w bieżącym lub przyszłym tygodniu...Wniosek nasuwa się jeden _PIENIĄDZE!
Dawid
7 lat temu
OBNIŻYĆ rezydentom do minimalnej, a nie dawać podwyżki, niech najpierw się nauczą sami leczyć, lenie patentowane, dać im kasę ? ZA CO ?! Za to nie zostają na dyżurach bo im się nie chce pracować ? Chyba żarty jakieś.
marta
7 lat temu
I co miałby zrobić minister ? Znowu dać podwyżkę 500-1700 zł , a za 2-ce kolejne . Jakieś kuriozum, bo nawet gdyby dzisiaj zwiększyć nakład do 6,7 pkb ,to coś zmieni ? Przecież lekarzy nie przybędzie , a co za tym idzie i kolejki się nie zmniejszą , nic się nie zmieni o prócz portfeli lekarzy. Gdyby lekarze mieli odrobinę odwagi , to nie zasłaniali by się dobrem pacjenta, A reformę o której tak głośno mówią , zaczęli by od siebie i nie obciążali szpitali za swoje błędy.
jola
7 lat temu
Przepraszam, 3,5 tysiąca osób to dużo? Gdyby wioska na Mazowszu zastrajkowała, to czy ktoś by się tym przejął? Media sztucznie rozdmuchują drobny problem, który powinna załatwić z ministrem izba lekarska.
...
Następna strona